Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

0

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Tüm esnafların nakit sorunlarını kısa zaman içinde çözebilmek için verilemekte olan esnaf kefalet kredisi, özellikle esnaf veya sanatkâr kooperatiflerinin sınırları içinde hizmet veren ve belirli şartları taşıyan kişilerin alabildikleri kredilerdir. Bu kredileri alabilmek için öncelikle işletme sahiplerinin bağlı oldukları kooperatiflere başvurularını yapmaları gerekmektedir. Burada yapılmakta olan değerlendirmelerden sonra eğer bir sorun çıkmaz ise ilgili talep doğrudan bankaya iletilmektedir.

Bu kredi sadece Halk Bankası tarafından verilmektedir. Bu sebeple tüm başvurular bu bankaya yapılmaktadır. Kısa zaman içinde cevaplanan bu başvurular özellikle esnafların tüm nakit sorunlarını çok kısa zaman içinde çözebilmek için yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Bu kredilerde tavan limit 150.000 tl’dir. Gelen talebe göre 60 aya kadar ve %5 faiz oranı ile ödenmekte olan bu krediler de vade süresi 1 yıldan az ise o zaman kredi oranı da %4’e düşmektedir. Yapılan başvurular ortama olarak 15 gün gibi bir süre içinde cevaplanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi İle Rahat Bir Nefes Almak

Bu krediyi alacak olan kişilerin öncelikle esnaf ve sanatkârlar dahilinde bir mesleğe sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca kayıtlı olunan kooperatifin sınırları içinde hizmet vermekte bu krediyi alabilmek için aranan şartlardan biridir. Birçok esnafın kullandıkları bu hizmetler maddi anlamda sorun yaşayan herkesin rahat bir nefes alabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu kredilere başvururken gereken belgeler şunlardır;

  • Vergi levhası fotokopisi
  • Sicil belgesi fotokopisi
  • Güncel adresi içeren adres belgesi
  • Dört adet resim
  • Son döneme ait olan hesap özeti
  • SGB fotokopisi
  • Şöför veya esnaflık yapılıyorsa araca ait olan ruhsat fotokopisi

İşletmeler İçin Maddi Kaynak

Esnaf kefalet kredisi çekmek isteyen kişilerden talep edilen miktara göre bir ile üç kişi arasında kefil istenebilmektedir. Kefil yerine teminat göstermek isteyen kişiler içinde ipotek edilecek olan taşınmazların tapu fotokopisini teslim etmeleri istenmektedir. Ortalama olarak 2 hafta gibi bir süre içinde tamamlanan ve cevaplanan bu işlemler ile tüm işletme sahipleri işletmelerini büyütmek, yatırım yapmak, istihdam yaratmak veya nakit sorunlarını çözüp rahat bir nefes almak gibi birçok avantaja sahip olabilmektedirler.

Uzun zamandan bu yana verilmekte olan bu krediler ile birçok kişi ciddi sıkıntılarını gidermiş ve faaliyetlerine daha güvenli bir şekilde devam etmişlerdir. Bu sebeple esnaf kefalet kredileri hakkında bilgi almak isteyen kişiler sürekli olarak araştırma yapmaktadırlar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.