Euro Ne Olur? Uzmanların Güncel Euro Tahminleri Yorum ve Analizleri

0

Euro ne olur, euro fiyatı yükselir mi ya da euro ne zaman düşer gibi sorular yatırımcılar tarafından sıklıkla sorulmakta. Bu başlığımız altında 2020 yılında euro ne olur sorusuna cevap bulacak ve güncel euro yorum ve analizlerini takip edebileceksiniz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan 2020 euro tahminleri neler, uzmanların euro yorumları ne yönde gibi soruların cevaplarını da içeren yazı dizimize geçiş yapalım.

Euro Ne Olur?

Euro, Türkiye Ekonomisi üzerinde önemli bir yere sahip. İhracat ve ithalatın yapıldığı önemli ülkeler euro para birimi kullanmakta. Bu nedenle Amerikan Doları sonrasında Türk Ekonomisi açısından en önemli para birimi euro olarak dikkat çekiyor. Dış ticaret için önemli bir yapı taşı olan euro kuru da hem ihracat – ithalat firmalarını, hem euro yatırımcılarını hem de finans piyasalarını takip eden vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Tabi Almanya ve Fransa başta olmak üzere, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değerini merak etmekteler. Tabi dolaylı olarak sokaktaki tüm vatandaşları da etkileyen euro kurundaki dalgalanmalar, sıradan bir hayat sürmekte olan vatandaşların da cebini ilgilendiriyor.

2019 yılının sonlarından itibaren Türk Lirası kuvvetli duruşunu devam ettiriyor. Öyle ki içeride devam eden faiz indirimleri ve dışarıda yaşanan Abd -İran gerilimi gibi olaylara rağmen, TL’nin son dönemde dirençli olduğu gözlendi. Bu nedenle hem dolar kuru hem de euro tl paritesinde yukarı yönlü sert hareketler izlenemedi. Yatırımcılarda 2020’de dolar ne olur, 2020’de euro ne olur gibi soruları sormaya başladı.

2020 Yılında Türkiye Ekonomisi Beklentileri

Türkiye için 2020 beklentileri genellikle pozitif yönde. Hazine ve maliye Bakanı Berat Albayrak ve hükümet yetkililerinin açıklamaları incelendiğinde, bu yılın geçtiğimiz seneye oranla çok daha pozitif geçeceği düşünülüyor. Ancak her zaman beklentilerin gerçekleşmediği bir ülkede yaşadığımızı da unutmamakta fayda var. Yine de bazı kesimler gibi gerçeklere göz kapayıp, hükümeti eleştirme amaçlı, ekonomi batıyor algısı oluşturmaya çalışan soytarılara da geçit vermeye gerek yok.

2019 yılının sonundan itibaren ekonomide bir toparlanma yaşandığı gerçeğini görmemek için kör olmak gerekli diye düşünüyoruz. Borsa İstanbul 124 bin puanı aşarak rekor kırdı ve ekonomik veriler 2019 yıl başına göre 2020 yılı ilk çeyreğinde çok daha pozitif seyrediyor. Son olarak Davos zirvesine katılan Berat Albayrak, güzel gelişmelerin yaşanacağını ve %5’lik büyüme hedefine ulaşılacağına olan inancını yineledi.

euro ne olur yorumları
euro ne olur, uzmanların euro yorumları, güncel euro analizleri, 2020 euro kuru tahminleri

2020 Euro Tahminleri

Euro kuru hakkında uzmanlar ve bankaların tahminleri de açıklanmaya başladı. Tabi dolar kuru kadar olmasa da yatırım kuruluşları euro tahminlerini açıklamayı sürdürüyorlar. Ancak döviz sepetindeki hareketler gereği, euro kurunu incelerken de dolar tl paritesi üzerinde yaşanan fiyat değişimlerini takip etmekte fayda var. Tabi euro dolar paritesi üzerinde yaşanan değişimleri de takip etmek önemli.

Moody’s 2020 Euro TL Tahminini Açıkladı

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s 2020 yılı için euro kuru beklentisini paylaştı. Moody’s, yatırımcıları ile paylaştığı değerlendirmede euro tl paritesinde yukarı yönlü risklerin devam ettiğini ve bu nedenle 2020 yılında yukarı yönlü ivme kazanan bir kur beklediğini belirtti. Buna göre bir değerlendirmede bulunan Moody’s’in 2020 euro tahmini ise 7,25 lira seviyesinde açıklandı. Şu sıralarda dolar kurunun 5,65 civarında fiyatlandığı düşünüldüğünde, Moodys’in döviz tarafında sert yukarı hareketler beklediği görünüyor.

2020’de Euro Dolar Paritesi Nasıl Fiyatlanacak?

Euro dolar paritesi, eur/try kurunu etkileyen ana etkenlerden bir tanesi. Bu nedenle euro kuru tarafında eurusd paritesinin de etkili olması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası kısa bir süre önce Başkan değişikliğine giderek görev süresi dolan Draghi yerine, eski IMF Başkanı Lagarde geldi. Draghi son dönemlerinde aşağı yönlü faiz ve genişleyici bir para politikasını desteklemişti, Lagarde’da en azından şimdilik bu politikayı destekler nitelikte açıklamalarda bulunuyor.

Tabi bir de diğer taraf yani Abd kısmı var işin. Trump, her fırsatta Abd dolarının aşırı değerli olduğunu ve Fed’in faiz indrimlerini hızlandırması gerektiğinden bahsederken, doların değerine göre paritede oluşacak fiyatlamalar euro tl paritesine de etki edecek gibi duruyor.

2020’de Euro’yu Etkileyebilecek Faktörler

Euro para birimini etkileyen bir çok faktör bulunuyor. Bunlardan en önemlilerini ve 2020’de euroyu etkileyebilecek diğer faktörleri liste halinde sıraladık;

  • Abd Merkez Bankası FED’in faiz para politikasında yapabileceği değişiklikler
  • Avrupa Merkez Bankası ECB’nin para ve faiz politikasında yapabileceği değişiklikler
  • 2020 ABD Başkanlık Seçim Süreci
  • Abd ile Avrupa arasında imzalanması beklenen ticaret anlaşmaları
  • Türkiye’de iç siyasette yaşanabilecek olan olumlu ve olumsuz olaylar
  • Dolar endeksinde yaşanabilecek sert yükseliş ve düşüşler
  • Dolar kurunda çeşitli faktörlerle yaşanan fiyat değişimleri de döviz sepetini üzerinden euroyu etkileyebilecek etkenler arasında yer almaktadır.
  • Ticaret Savaşlarının Devamı veya Son Bulması
  • Savaş, terör olayları vb. durumlar

Uzmanların Euro Fiyatı Yorumları ( 2020 )

Uzmanlar euro yorumları içerisinde 2020’de yukarı yönlü bir beklenti içerisinde. Euro’nun küresel anlamda zayıflayabileceğini vurgulayan analistler, buna karşın doların değer kazanması nedeni ve döviz sepetinin yükselmesi nedeniyle euronun Türk lirası karşısında yükseliş potansiyelinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Analistlerin euro fiyatı yorumlarında yıl içerisinde 7 lira üzerine doğru ataklar yaşanabileceği vurgulanmakta. Bu beklentilerini ise dolar kurunda yükseliş beklentileri nedeni ile yaptıklarını vurgulayan analistler, özellikle son dönemde dillendirilmeye başlayan 2020 yılı olası erken seçim ihtimalinin gerçekleşmesi halinde, kur tarafında daha sert hareketler yaşanabilme ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyorlar.

Güncel Euro Yorumları

Yatırımcıları için güncel euro yorumları önemlidir. Bazı yatırımcılar kısa vadeli euro yatırımı yaparken, bazıları uzun vadeli euro yatırımı yapmaktadır. Yine şirketlerinde kısa ve uzun vadeli euro yatırımları olmaktadır. Ocak ayının sonuna yaklaşırken 2020’nin kalanında euro nasıl fiyatlanır diye kısa vadeli grafik analizi yapmak uygun olacaktır.

Euro tl paritesinde teknik görünüm kısa vadede yukarı yönlü. Kur tarafında 6,507 seviyesi üzerinde kalındıkça teknik anlamda yukarı hareketin devam etmesi bekleniyor. Yukarıda 6,56 seviyesi üzerinde kalınması durumunda yükselişler hız kazanabilir. 6,507 seviyesi altına doğru fiyat kaymalarında ise düşüşler daha da derinleşebilir.

Döviz sepeti euro kuru açısından oldukça önemlidir. Döviz sepetinde yaşanan fiyatlamalar euro kurunu da etkilemekte. Bu nedenle döviz sepetine en çok etki eden döviz kuru olan doların 2020’de nasıl bir fiyatlama içerisinde olacağı euro tl paritesi için oldukça önemli olacak. Bunun için 2020’de dolar ne olur başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.