Ev Hanımlarına Kredi Verilir Mi?

0

Ev Hanımlarına Kredi Verilmesi Durumu

Günümüzde bankalardan kredi çekmek oldukça kolaylaştı ve son zamanlarda çoğu banka ev hanımlarına kredi alabilme imkânı sağlamaya başladı. Bu yazımızda konu ile ilgili temel soruları göz önüne alacağız.

Geliri olmadığı halde çalışmayan fakat evdeki tüm yükü üstlenen ev hanımlarına kredi verilir mi sorunun net olarak cevabı “evet”tir. Fakat her kredi de olduğu gibi bunun da bazı şartları vardır.  Bankalar yapılan kredi başvurusunu ev hanımı olarak değil, çalışmayan bir vatandaş olarak değerlendirmektedirler. Bugün, kredi çekmek için bir işe sahip olup olmadığının çok da büyük bir önemi yoktur. Çünkü bankalar, tüm kredi başvurusu yapan bireylerin öncelikli olarak kredi notunu değerlendirir. Bu notu etkileyen en büyük faktör geçmişte yapılan ödemelerin ne kadar düzenli veya düzensiz olduğudur. Tüm bankalar, daha önce herhangi bir kredi ilişkiniz olmasa bile, kredi kartı gibi ödemelerinizin performanslarını görebilir. Eğer ödemeleriniz düzenli ise kredi notunuz yüksek, ödemeleriniz düzensiz ise kredi notunuz düşük olacaktır. Eğer kredi notunuz yüksek ise, diğer koşulları sağlamıyor olduğunuz halde de büyük olasılıkla kredi alabileceksiniz.

Bir diğer şart ise ek gelire sahip olmanız ya da bir ek gelirinizin olmamasıdır. Gelir miktarının çok yüksek olması şartı yoktur. Geliriniz, kredi aylık tutarına eş veya tutarın üzerinde ise bu durum kredi başvurusunun değerlendirmesinde ev hanımlarına avantaj sağlayacaktır. Anne yada babanızdan kalma bir emekli aylığı alıyorsanız, bu tür ödemeler düzenli gelir olarak kabul edildiğinden bankalar için önemli bir kıstas olmaktadır. Eğer bir birikim veya yatırım hesabına sahipseniz bu hesaplar bankaların kredi vermesi açısından size güvence sağlar. Çalışmayan bir ev hanımı olarak son çare olarak ekonomik anlamda herhangi bir olumsuzluk bulunmayan kefil bulmaktır. Aynı zamanda şartların çoğunun sağlanmaması durumunda bankalar yüksek rakamlarda kredi vermeyecektir. Hangi bankaların ev hanımlarına kredi verdiği konusuna gelirsek, gerekli şartlar sağlandığı takdirde Türkiye’de bulunan çoğu banka, kredi başvurunuzu aynı şekilde değerlendirmeye alacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.