Ev Kredisi Ne Zaman Refinanse Edilir?

0

Ev kredisi ne zaman refinanse edilmelidir?

Kredi yapılandırma (refinanse etmek) kısaca ödemekten olduğunuz kredinin kapatılıp şu anki faiz oranı ile yeni bir kredi açılması demektir. Yapılandırma işlemini birçok kredi türleri için kullanabilirsiniz.

Konut kredinizi refinanse ederek ödemelerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Refinanse işlemini kredi kullandığınız ya da tercih ettiğiniz başka bir banka aracılığı ile kullanabilirsiniz. Yapılandırma yapılan kredi üzerinde faiz düşürme, taksit arttırma ve taksit azaltma gibi seçenekler sunulur.

Refinanse için hangi zaman uygundur?

Kredinizi ödemekte zorlandığınız ya da taksit süresini azaltmak istediğiniz zaman yapılandırma işlemini bankanızdan talep edebilirsiniz. Kullandığınız kredinin faiz oranından daha düşük bir faiz seçeneği var ise refinanse için uygun bir zamandır. Yapılandırmada en önemli nokta ödemekte olduğunuz kredi ile yapılandırma ile geçeceğiniz yeni kredinin karşılaştırılmasıdır. Faiz oranları ve taksitlendirme seçeneklerini gözden geçirerek karar vermek en doğrusudur.

Konut kredisinin yapılandırılması nasıl olur?

Öncelikle yapılandırma için bankanızı seçmelisiniz. Çoğu banka yapılandırma adına avantajlı seçenekler sunmakta bu sebeple bankanızı kolaylıkla seçebilirsiniz. Başvuruda bulunacağınız banka sizden tapu fotokopisi,gelir belgesiniz ve kimlik belgenizi talep edebilir, bunlarla giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvurunuz onaylandığı süreçte eski bankanızdan alacağınız kapama yazısını yeni bankanıza sunmanız gerekmekte. Eski bankanızdan aldığınız kapama yazısında güncel borcunuz gösterilir ve borcunuzun bitmesi durumunda evin üzerinde bulunan ipoteğin kalkacağını bildirir. Kapama yazısını teslim ettikten sonra yeni bankanız evinize eksper gönderir, buradan olumlu sonuç aldığınızda ise kredinizi kullanabilirsiniz. Kullanmaya başladığınız süreçte yeni bankanızın tapu görevlisi tarafından evinize 2.derece ipotek konulur. Bu arada yeni bankanız kalan borcunuzu yeniden kredilendirir. En sonunda ise eski bankanız yeni bankanıza ipotek kaldırma yazısı gönderir böylelikle ipotek 1.dereceye düşer ve yapılandırma işleminiz tamamlanır.

Yapılandırma işleminde nelere dikkat edilmeli?

Güncel faiz oranları

Dosya masrafları

Erken kapama cezası

Yapılandırma düşündüğünüz kredi ile yeni kredi seçeneklerini özenle gözden geçirmeniz gerekir. Yaptığınız karşılaştırma lehinize olup daha fazla tutar ödememeniz için bu işlem gereklidir. Yeni bankanızda ve eski bankanızda dosya masraflarınız çıkabilir bu hususta yine dikkatli olmalısınız. Eski bankanız ile yaptığınız sözleşmede erken kapama cezası mevcut ise bu bedeli ödemeniz gerebilir. Yapılandırma yaparken zararlı çıkmamak için bu konularda dikkatli olunuz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.