Ev Satıldıktan Sonra Ortaya çıkan Masraflar

0

Evinizi Satarken Sonradan Ortaya Çıkacak Maliyetler

Evinizi satarken sonradan ortaya çıkacak maliyetler olacak? Ev satmanın masrafları alıcı ve satıcı arasında yarı yarıya paylaşılacaktır.

Evinizi satarken ne gibi masrafların ortaya çıkacak olduğunu inceleyebilirsiniz. Evinizi satarken oluşacak masraflar için gerekenleri yapmanız, elde ettiğiniz bilgilerin ardından çok daha kolay olacaktır.

Tapu İşlemleri Masrafı

Evinizi satarken ilk olarak ödeyecek olduğunuz masraflar arasında tapu işlemleri masrafı yer alıyor. Satıcı tarafından %2, alıcı tarafından da %2 olmak üzere işlem ücretinin alınması istenecektir. Bu ücret satış işlemlerinde genel olarak %4 olarak alıcının ödemesi yönünde talep alır. Ancak yasal hal olarak, ücretlerin yarı yarıya olması gerektiğini bilerek hareket edebilirsiniz.

Gelir Vergisi

Ev satılırken ödenecek ücretler arasında gelir vergisi de yer alıyor. 5 yıl içinde satın alınan evlerde satış sırasında son satış bedeli ve alış bedeli arasındaki farla göre mal sahibinden gelir vergisi alınacaktır. İşlemden işleme alınacak olan ücretin değişeceğini bilerek hareket edebilirsiniz.

Hizmet Bedeli

Satış işlemlerinde noter hizmeti, varsa emlakçı hizmeti gibi bedellerin de ödenmesi gerekiyor. %6 oranında bir hizmet bedeli olacaktır. Bunun ödemesi yarı yarıya olacak şekilde satıcı ve alıcı arasında paylaşılacaktır.

Ev almadan önce ödemeniz gereken ücretlerin olduğunu bilerek ona göre hareket etmelisiniz. Çıkarılacak olan maliyetler ev satarken ödenecekler arasında gösterilebilir. Kurumsal olarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.