Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

Evlilik kredisi nedir? Nasıl kullanılır?

Evlilik planları yapan ama masrafları gözünde büyüten çiftlere yönelik bankaların finansal destek kredileri bulunmaktadır. Bu kapsamda evlilik kredileri iki farklı kriterden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi bankaların düzenlediği, faiz oranları ve ödeme vadeleri için kullanılırken, ikincisi ise devlet destekli evlilik kredisidir. Yeni evlenecek çiftler evlilik öncesi oldukça fazla masraf etmektedir. Çoğu kişi bu masrafların altından kalkamayacak durumda olduğundan bankalara başvuruda bulunurlar.

Her bankanın kredi notu ve faiz oranı farklılık gösterebilir. Kişiler bunları iyi analiz edebilmeli ve ihtiyaçlarını net şekilde belirleyerek kredi talebinde bulunmalıdırlar. Devlet destekli evlilik kredisinde ise Aile ve sosyal politikalar bakanlığınca düzenledikleri kredi tipleridir.  Devlet destekli kredisinin belli başlı şartları söz konusudur.

Devlet Evlilik Kredisi Alma Koşulları

  • Evlenecek çiftlerin 18-24 yaş aralığında olması
  • Üniversite mezunu ya da öğrencisi ise 26 yaşa uzatılması
  • Sicil kayıtlarının temiz olması
  • Daha önce evlilik yapmamış olmaları
  • Evlilik kredisine gerçekten ihtiyaçları olduğunu kanıtlamak gerektiği

Çiftler devlet destekli bu şartlar ile krediden yararlanabilecek hakka sahip olabilirler. Ayrıca bu krediyi alan ve evliliğinin ilk yılında çocuk sahibi olan kişilerin kredilerinin 1 yıl ek süre erteleme haklarına sahip olabiliyor. Yapılan gelir testi vb. prosedürler sayesinde kredi sahibine düşük miktarda faiz uygulanabilir ve hatta 0 faiz ile de uzun vade de ödeme imkânı da tanınabilir.

Özel banka ve katılım Bankalarının evlilik kredileri ise gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve adres bilgileri dâhilinde gerekli birkaç evrakın daha hazır edilmesi ile başvuruları kabul ederek değerlendirmeye almakta. Bankalar 36-60 aya kadar vade ödeme süreleri tanımakta. Bu krediler ihtiyaç kredisi adı altında kullanılmaktadır. Devlet destekli kredi ise evlilik ve çeyiz paketi kredisi olarak tanımlanabilir.

Gerekli şartları yerine getiren kişiler bankalar aracılığı ile ya da devlet destekli krediler ile ihtiyaçları olan finansal desteğe sahip olarak, evliliklerini gerçekleştirebilir. Bu projeler ile birçok işletmeye sağlanan Kobi kredisi ya da bireysel ihtiyaç kredileri ile masraflarını karşılayabilme olanağına sahip olurlar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.