Kredi Kartlarına Uygulanan Faiz Türleri Nelerdir?

0

Kredi kartı almaya karar verdiğinizde bilmeniz gereken bazı konuları iyice araştırmanız gerekiyor. Kredi kartı ürünlerini size tasdik eden bankaların uyguladığı faiz oranları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda harcamalarınızda uygulanacak faizleri daha iyi anlayabileceksiniz. Aynı zamanda bu sayede yaptığınız harcamalarda faiz oranlarını daha iyi yönetebiliyorsunuz.

Sahip olduğunuz kredi kartının faiz hesaplamaları ile ilgili bilmeniz gereken birçok hususu öğrenerek kullandığınız kredi kartının gereksiz faiz oranları ile karşı karşıya kalmadan yaptığınız ödemelerin içerisinde bulunan faiz kesintilerinden kurtulabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Kredi Kartlarının Güncel Faiz Oranları

Kullandığınız kredi kartlarını ne şekilde kullandığınıza göre önceden belirlenmiş faiz oranlarından sorumlu olacaksınız. Eğer sabit bir kredi kartı kullanıcısı iseniz kesinlikle bilmeniz gereken dört farklı faiz türü bulunmaktadır. Bunlar; akdi faiz, gecikme faizi, nakit avans faizi ve limit aşım faizi olarak isimlendirilmektedir. 2019 yılı itibari ile belirlenmiş faiz oranlarını altta bulunan tablodan görebilirsiniz.

Faizler Oranlar
Akdi Faiz %2.00
Gecikme Faizi %2.40
Nakit Avans Faizi %2.00
Limit Aşım Faizi %2.00

Akdi Faiz Ne Anlama Gelmektedir?

Akdi faiz oranı kısaca tanımlamak gerekirse kredi kartı borcunuza eğer dönem borcu veya asgari ücretden fazla bir ödeme yaparsanız kalan miktarı uygulanmaktadır. Aynı zamanda bu faiz alışveriş faizi olarakta bilinmektedir. Eğer geçen hesap kesim tarihinden bu hesap kesim tarihine devretmiş bir borcunuz bulunuyorsa buna rağmen kerdi kartı borcunuza asgari ve asgari tutarın altında yaptığınız ödemelerde bu faiz türü uygulanmaktadır. Bir farklı senaryo olarak ise önceki dönemden devretmiş bir borcunuz yoksa ve bununla birlikte kredi kartı eksterinizde gösterilen dönem borcunuzun tümünü belirtilen son ödeme tarihine kadar ödediyseniz akdi faiz oranı işleme konulmaz.

Gecikme Faizi Nedir?

Olası bir kredi kartı borcunuzu eğer asgari tutarın altında öderseniz asgari tutarda eksik kalan kısma aylık periyotlar halinde uygulanan faiz oranıdır. Bankaların kredi kartı kullanıcılarına sunduğu asgari ödeme tutarını tamamen öderseniz borcunuza gecikme faizi uygulanmaz. Eğer sürekli asgari ödeme yapan biriyseniz kalan borcunuza akdi faiz işletileceğini bilmeniz gerekiyor.

Akdi ve gecikme faizinden kurtulmak istiyorsanız hesap özeti borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Yok ben sadece gecikme faizinden kurtulmak istiyorum diyorsanızda asgari tutarı eksiksiz bir şekilde yatırmanız gerekiyor.

Nakit Avans Faizi Nedir?

Kredi kartlarında belirli limitler dahilinde belirlenmiş kullanıcıları nakit destek sağlamak amacıyla nakit avans çekme hizmeti bulunmaktadır. Eğer bu hizmetten faydalanırsanız banka çektiğiniz miktara nakit avans faizi uygulayacaktır. Bu hizmetten faydalanmadığınız taktirde herhangi bir şekilde nakit avans faizinden sorumlu tutulmazsınız.  Ayrıca nakit avans çekimi yaparken bazı bankalar işlem ücreti almaktadır. Bu ücret her bankaya göre değişkenlik gösterirken 5 – 10 TL arasında işlem görmektedir.

Limit Aşım Faizi Nedir?

Limit aşım faizi bazı kredi kartı kullanıcılarının en fazla karşılaştığı ve ödemek zorunda kaldığı faiz türlerinden biridir. Borç bakiyeniz eğer kredi kartı limitinizin üzerine çıktıysa bankalar bu aşım miktarına günlük bazda faiz uygulamaktadır. Banka Kartları ve Kredi Kartları için düzenlemeler yapılan kanun doğrultusunda bir yıl içerisinde bankalar tarafından size tanınan limit aşım miktarı %20’dir. Eğer limit aşım işlemi ile karşılaşmazsanız bu faizi ödemenize gerek kalmayacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.