Findeks nedir, Findeks Kredi Notu Nedir?

0

Findeks nedir, Findeks kredi notu nedir, Kredi notu bilgisi nasıl alınır, Kara liste nedir?

Findeks Nedir

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen Findeks, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur. Bu platform kişilerin geçmiş yaşantısından, içinde bulunulan  ana kadar olan finansal durmunu  takip eder ve kayıt altına alır. Bu kayıtlar aracılığı ile bankalar, kredi veya kredi kartı gibi işlemler için gelen başvuruların onayı için karar verirken bu puan durumunu göz önünde bulundururlar.

Kredi notu nedir?

Kredi notu nedir? sorusuna cevap verebilmek için öncelikle kredi sicilinin ne olduğunu açıklamak gerekir. Kredi ve kredi kartı kullanan herhangi bir bireyin öncelikle kredi sicili oluşturulur. Kredi Kayıt Büroso (KKB) tarafından kredi sicilinin incelenip analiz edilmesinden sonra ortaya çıkan puan kullanıcının kredi notunu oluşturur. 1 ile 1900 arasında puanlama aralığı olan Findeks Kredi Notu, riskli, az riskli, iyi, çok iyi olmak üzere 4 kategoride değerlendirilir.  Kredi notu düşük olan kullanıcıların başvuruları bankalar tarafından onaylanmayabilir. 900’ün altında kredi notu olanlar bankalar için riskli grup olarak değerlendirilir. Bankaların bu noktada en düşük kredi notu beklentisi 1200 ve üzerindedir.

Kredi notu bilgisini yalnızca bankalar mı görebilir?

Hayır. Kredi notunu öğrenmek isteyen bireysel kullanıcılar da www.findeks.com üzerinden kayıt oluşturup kısa sürede kredi notunu öğrenebilir.

Kara liste nedir?

Bankacılık literatüründe kara liste diye tabir edilen bir liste durumu söz konusu değildir.  Yasal takibe düşmüş ve kredi alması imkansız olan kişiler için kara liste ifadesi kullanılmaktadır. Borçların ödenmesinden  5 yıl sonra kredi sicili silinmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.