Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar? 2020 Fizyoterapist Maaşları

0

Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar? 2020 Fizyoterapist Maaşları

Özellikle fizik tedavi hizmetleri söz konusu olduğunda fizyoterapistlerin maharetli elleri devreye girmektedir. Zira fizik tedavi hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde sunulmasında fizyoterapistler oldukça etkilidir. Ancak her ne kadar fizik tedavilerinde ön plana çıkıyor olsalar da esasında bir hekim kimliğine sahip olan fizyoterapistler hakkımda pek de bilgi sahibi değiliz. Özellikle Fizyoterapist nedir? Fizyoterapist maşaları ne kadar? 2020 fizyoterapist maaşları ne kadar oldu? Gibi soruların yanıtları da merak edilmektedir. İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

Fizyoterapistler Ne İş Yapar?

Özellikle hastalık, yaralanma ya da engel durumuna bağlı olarak ortaya çıkan hareket bozukluklarıyla ağrıların giderilmesinde etkili bir şekilde çalışan kimselere fizyoterapist denilmektedir. Fizyoterapistler temelde doktor tanımlı olan rehabilitasyon çalışmalarının uygulamalarını yaparlar. Bundan dolayı özellikle fizik tedavi merkezlerinde çok sayıda fizyoterapistin bulunduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda rehabilitasyon kavramının tam olarak neyi ifade ettiğini belirtmekte fayda vardır. Rehabilitasyon kavramı yaşa bağlı olarak ya da bir engele bağlı olarak ortaya çıkan hareket bozukluklarının giderilmesine destek olan bir programdır. Tam da bu noktada fizyoterapistler de tam olarak bu programının uygulayıcısı konumunda yer almaktadır.

Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar?

Fizyoterapist Nasıl Olunuyor?

Elbette ki fizyoterapist olabilmek için üniversitelerde yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinden mezun olmak şarttır. Fizyoterapi bölümleri toplamda 4 eğitim yılında tamamlanmaktadır. Üstelik 4 yıl boyunca fizyoterapistlerin hem teorik olarak hem de pratik olarak etkili bir çalışmanın içerisinde yer aldıkları bilinmektedir. Uygulamaları ders sayısı oldukça fazla olan fizyoterapistler, esasında tıp eğitimine benzer özellikte bir eğitim almaktadır. Üstelik fizyoterapi derslerinin oldukça zor olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz. Bütün bu bilgiler ışığında fizyoterapistlerin oldukça rahat bir şekilde iş bulabildiklerini de rahatlıkla belirtebiliriz.

2020 Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 yılı itibariyle fizyoterapist maaşları ne kadar? Sorusuna net bir şekilde yanıt vermek için özel sektör ve kamu sektörünü göz önünde bulundurmak şarttır. Zira özel sektörde ödenen maaş ücreti ile kamu sektöründe ödenen maaş miktarının farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Kamuda çalışan fizyoterapistler bir önceki yıla göre yüzde 4 zamlı olarak maaş almaya başladılar. Bu kapsamda kamu sektöründe çalışan fizyoterapistlerin aldığı maaşın 3.492 TL ile 5.024 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Özel sektörde çalışan fizyoterapist maaşları söz konusu olduğunda karşımıza 3 bin Türk Lirasından 8 bin Türk Lirasına kadar değişiklik gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle çalışılan kurumun maaş politikası fizyoterapistlerin aldığı maaş miktarını da doğrudan etkilemektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.