Garanti Bankası Kimin ?

0

Yıllardır ülkemizde hizmet veren ve birçok müşterisi bulunan Garanti Bankası, şu an Garanti BBVA olarak bilinmektedir. Durum böyle olunca Garanti Bankası kimin, Garanti Bankası sahipleri kimlerdir gibi sorular sorulmaktadır. Bu yazımızda tüm bu sorulara cevap vermiş olacağız.

Garanti Bankası Kimin ?

Açılımı; Banco Bilbao Vizcaya Argenteria S.A olan BBVA, İspanya menşeili bir şirkettir. Bu şirket, 2011 yılında Garanti Bankası hisselerinin belirli bir kısmını satın alarak, ikili ilişkileri geliştirmiştir. O dönem banka ortakların General Electric şirketinin hisselerini satması sonucu, BBVA Türkiye’ye giriş yapmıştır. Bu dönem Garanti Bankası’nın gelişmesi adına çok iyi olmuştur. Sürekli olarak gelişen banka, BBVA ismini almış ve BBVA ile stratejik ortak olmuştur.

Garanti Bankası Ortaklık Yapısı

Sayılar ile anlatmak, daha doğru olacaktır. Bu sayede Garanti Bankası ortaklık yapısı nasıldır, öğrenmiş olacaksınız.

2.093.700.000,00 TL – %49,85 – BBVA
2.106.300.000,00 TL – %50,15 – Diğer
Toplam; 4.200.000.000,00 TL’dir. Bu miktar, BBVA’nın Türkiye’de bulunan en büyük bankalardan birini olmasını sağlamıştır.

garanti-bankası-ortaklık-yapısı
garanti-bankası-ortaklık-yapısı

Garanti Bankası birçok personel, ATM, ve şube bulundurmaktadır. Bunları da sayılar ile şu şekilde açıklayabiliriz: Yurtiçi 911 şube, yurtdışı 10 şube, toplam çalışan sayısı 18,617, toplam ATM sayısı, 5,234 ve toplam müşteri sayısı 17,319,236’dır. Bu sayılardan, bankanın ne kadar büyük olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Garanti Bankası Yönetim Kurulu

Bu kadar başarılı olan bankanın, çalışanları da merak edilmektedir. Garanti Bankası yönetim kurulu üyeleri, listemizde yer almaktadır.

Yönetim Kurulu Başkanı – Süleyman Sözen
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi – Recep Baştuğ
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili – Jorge Sáenz
Yönetim Kurulu Üyesi – Javier Bernal Dionis
Yönetim Kurulu Üyesi – Rafael S. M. de Lecea
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi – Canan Özsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.