Golden Cross ve Death Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır?

0

Golden Cross ve Death Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Ekonomik terimler arasında ilk olarak bilinmesi gerekenler arasında yer alanlardan birisi de elbette Golden Cross olmaktadır. Bu alanda özellikle de Golden Cross ve Death Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır? Gibi sorular gündeme gelmektedir. Aslında bu özetle, Foreks, altın, Bitcoin ve hisse senedi piyasalarında yalnızca hareketli ortamlara bakıldığında yorum yapılan trend değişimin göstergesi olarak tanımlanabilir. Burada da en fazla tercih edilen veya kullanılan gösterge 50 günlük hareketli ortalama ve 200 günlük hareketli ortalamanın kesişmesi olarak yorum kazanmaktadır.

Öte yandan altın kesişim yorumlarında, kullanıcılar söz konusu rakamları fibonacci dizisi ile de güncelleyebilmektedir. Fakat bu durum piyasadan piyasaya göre de değişiklik göstermektedir. Diğer bir ifadeyle ise golden cross terimi, ayı piyasasından boğa piyasasına geçişi müjdeleyen bir trend dönüşümünü simgelemektedir. Burada dikkatle üzerinde durulması gereken durum, 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru kesmesi olacaktır. Ve bu durumun ardından da boğa piyasası başlayacaktır. Bu tanımlamanın tersini düşündüğümüzde ise death cross tam tersi olarak açıklanmaktadır.

Golden Cross ve Death Cross Nedir?

Death Cross Nedir?

Adını ekonomide sık sık gördüğümüz golden cross ve death cross terimleri, aslında her ne kadar sürekli birlikte anılıyor olsalar da birbirlerinin tam tersi olarak açıklanmaktadır. Yani ayı piyasasından boğa piyasasına geçiş sürecini müjdelemekte olan trend dönüşümü olarak tanımlanan altın kesişimin tam tersi death cross olarak ifade edilmektedir. Yani bu terim, aşağı kesişme anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da burada uzun vade bir hareketli ortalamanın kısa vade bir hareketli ortalamayı yukarı ya da aşağı doğru kesme olayı yaşanmaktadır. Bu da Golden Cross ve Death Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır? Sorusunu da tekrar ekonomi gündemine getirmektedir.

Yorumlamalar Nasıl Yapılmaktadır?

Son olarak Golden Cross ve Death Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır? Sorusunun yorumlama kısmına gelecek olursak, burada elbette ki dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar söz konusudur. Çünkü golden cross hareketinden etki görecek bir hisse olabilir. Bu hissenin de spekülasyonel bir hisse olmamasına mutlaka ama mutlaka dikkat edilmesi şarttır.

Öte yandan bu çerçevede yer almayan hisseleri de kısa vade hızlı hareketler sergileyen hisseler olarak belirtmek gerekecektir. Öte yandan altın kesişim, fiyat grafiği altında gerçekleşmektedir. Görüldüğü bu tarz yorumlar ekonomik hayatla doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla yorumların yatırımcılar tarafından doğru ve düzenli bir şekilde takip ediliyor olması; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir!

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.