GSS Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur?

0

Genel Sağlık Sigortası için yatırmamız gerekli olan tutara GSS Prim denir. Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için bu ödemenin yapılması şarttır. Peki GSS prim borcu ödenmezse ne olur? Bu tür borçlar ödemesi zorunlu olan borçlar oldukları için mutlaka ödemenin yapılması şarttır. Şayet ödeme yapılmazsa öncelikli olarak bir gecikme zammı bedelinin karşınıza çıkacağını söylemek gerekir. Üstelik bu gecikme bedeni tutarı gecikme günü kadar artış göstermektedir. Bundan dolayı varsa Genel Sağlık Sigorta prim borcunuzu zamanında ödemenizi öneriyoruz. Bu kapsamda sizlere GSS prim borcu ödenmezse ne olur? Sorusunu sizler için araştırdık!

GSS Prim Borcundan Gecikme Zammı Uygulaması

Şayet GSS prim borcunuzu ödemezseniz anında gecikme zammı uygulamasıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu noktada gecikme zammı uygulamasının gecikme günü sayısıyla çarpıldığını da unutmamak şarttır. Zira ödeme yapmadığınız gün sayısı arttıkça GSS prim borcunuz da artacaktır. Böylece ödemek zorunda kalacağınız miktarda önemli ölçüde artış gösterecektir!

Ödeme Yapılmazsa Hak İptali Olur Mu?

Elbette ki GSS prim borcunuzu ödemediğinizde birtakım yaptırımlarla karşılaşırsınız. Ödeme işlemi yapmadığınız süre boyunca borcunu bir süre daha faiz işleyerek katlanacaktır. Ancak devamında hiçbir şekilde borç ödemesi yapmayacak olursanız bu sefer de hak iptali durumuyla karşı karşıya kalırsınız! Bu durumda ise doğal olarak bir vatandaş olarak Sağlık Sigortasından yararlanma hakkınızı da kaybetmiş olursunuz. Bu noktada hak iptali öncesinde tarafınıza birkaç kez resmi uyarılar da yapılır. Şayet bu uyarıları dikkate almayacak olursanız; bir süre sonra hak iptaliyle karşılaşmak durumunda kalırsınız.

GSS Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur?

GSS Prim Borcuyla İlgili Haciz Gelir Mi?

Elbette ki GSS prim borcu ödenmezse ne olur? Sorusuna verilecek yanıtlarda birisi de haciz gelebilir uyarısıdır. Çünkü şayet prim borcunuzu ödemezseniz diğer borçlarda olduğu gibi bu borçta da haciz işlemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz! Tam da bu noktada haciz işlemiyle karşı karşıya kalacak olursanız; üstüne bir de avukat masrafı ödemek zorunda kalırsınız. Bundan dolayı GSS borcunuzu hacze gitmeden ödemenizi öneriyoruz.

GSS Prim Borcu Süresi İçinde Sağlık Hizmeti Alınır Mı?

Yanıtı merak edilen bir diğer sorular arasında GSS prim borcu sürecinde sağlık hizmeti alabilir miyim? Sorusudur. Şayet GSS prim borcunu varsa tarafınıza uyarılar gelmeye başlayacaktır. Yapılan uyarılara rağmen herhangi bir şekilde ödeme yapmazsanız; sağlık hizmeti almanız da kesintiye uğrayacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında GSS prim borcu ödenmezse ne olur? Öncelikli olarak uyarılırsınız. Devamında gün sayısınca borcunu katlanır. Devamında haciz işlemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz!

Leave A Reply

Your email address will not be published.