Güvenli Borsa Yatırımı Nedir? Güvenli Yatırım Nasıl Yapılır

0

Borsada yatırım yapmak ve kazanç sağlamak neredeyse herkesin hayali konumundadır. Borsa ile yatırım yapan bazı yatırımcılar bunu başarmış olsa da bazıları daha yolun başında olarak nitelendirilebilir. Küçük bir kısım ise başarısız olarak bu yatırım faktörü konusunda şikayetlerini dile getirmektedir. Bu kişiler başarısızlıkları ile diğer kişileri etkileyerek borsanın güvenli bir mecra olmadığını ve asla yatırım yapmamanız gerektiğini söyleyebilirler. Tüm bunları kulak arkası ederek borsada kaybetmenin nedenleri üzerinde araştırma yaparak sonuca ulaşmanız ve yatırımlarınızı doğru şekilde yapmalı olduğunuzu fark edeceksiniz.

Borsada Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızda bu konu ile ilgili yatırım düşüncesi olan kullanıcılarımızı net bir şekilde bilgilendirebiliriz.

Finansal Analiz Yeteneğini Geliştirmek

Yatırım kararı sonrasında borsada kazanç sağlama isteğiniz bulunuyorsa ilk olarak ilgili konuda kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Borsa hakkında neler biliyorum sorusunu kendinize sorarak bu işe başlayabilirsiniz. Hiç kimsenin borsaya ilk girdiği anda başarılı olmadığının farkına vararak planlı bir şekilde yatırım yapmaya özen göstermelisiniz.

Yatırımları Uzun Vadeli Planlamak, Kısa Vadede Kazanç Sağlamayı Arkaplanda Bırakmak

Borsada yatırım yapan kişiler ile ilgili yapılan araştırmaların sonucunda kayıplar yaşayan kişilerin genellikle anında zengin olma isteği ile kavrulduğu görülmüştür. Kısa vadeye göre uzun vadede yatırım yapmak daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Bu konuda hangi borsa platformunda yatırım yaptığınızda önemlidir. Düşük likidite esaslı bir borsada yatırımlarınızı kısa vadede yapmak sizin için büyük riskler oluşturacaktır.

Bir Portföy Odaklı Değil Geniş Alana Yatırım Yapmak

Borsada güvenli yatırım konusunda önemli konulardan biri ise elinizde avcunuzda olan tüm paranızı tek portföye yatırım yapmak değil, geniş bir alana serpiştirerek yatırım yapmak sizi borsa işlemlerinde güvende tutacaktır. Eğer tek alana yatırım yaparsanız beklenmedik bir dalgalanma sonucunda tüm paranızı kaybetmek gibi sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Fakat serpiştirerek yatırım yaptığınız durumlarda dalgalanmalardan bazıları etkilenecek bazıları etkilenmeyecektir. Bu sayede yatırımlarınızdan bazılarında kaybetseniz bile diğerleri hala bekliyor olacaktır.

Adımları Küçük Atmak

Piyasa içerisine girdiğinizde zengin olma hırsınızı kafanızdan tamamen çıkararak doğru zamanda doğru adımlar atmaya odaklanmalısınız. Bunun sayesinde bir üst başlıkta olduğu gibi anlık olarak tüm yatırımları kaybetmek gibi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız. Piyasada beklenmedik hareketlenmeler sizi etkilemeyecek ve kazançlarınız olduğu gibi yerinde duracaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.