Ham Petrol ile Brent Petrol Arasındaki Farklar

0

Yatırım piyasalarını yakından takip eden birçok kişi için ham petrol ve brent petrol çokça aşina olunan terimlerdir. Petrol ham maddesinin ve ürünlerinin, para sistemleri üzerindeki doğrudan etkisinden dolayı petrol endüstrisi ekonomik parametreleri, yakından takip eden kitleler için önem arz etmektedir. Ham petrol ile brent petrol arasındaki farklar, çokça merak edilmekte ve özellikle forex piyasa takipçileri tarafından bu ürünler yakından takip edilmektedir.

Ham Petrol Nedir ?

      Ham petrol genel olarak petrol ve petrol ürünleri dendiğinde aklımıza ilk gelen petrol türevidir. Ham petrol ,Brent petrol türevlerinin de dahil olduğu temel petrol ürününü ifade eder. Genel olarak Ortadoğu, Amerika kıtası ve bazı Asya ülkelerinde çıkartılır. Piyasada kullanılan terim anlamı ile ham petrol, brent petrolden bazı kıstaslar yardımı ile ayrılır. Petrol ham ürünlerinin kalitesinin belirlenmesinde sülfür önemli bir etkendir ve ham petrol yüksek sülfür içeriği ile bilinir. Bu durum ham petrolün işlenebilir olma özelliğini zorlaştırır ve yüksek maliyetlere neden olur.

Brent Petrol Nedir ?

Brent petrol esas olarak, ham petrolün ana başlığında olduğu 6000 petrol ürün çeşidinden biridir. Kuzey Denizi bölgesinde çıkarılması ve genel olarak İngiltere merkezli şirketler tarafından sondaj işlemlerinin yapılması ile bilinir. Ham petrolden farklı olarak düşük sülfür içeriğine sahiptir ve bu da işlenebilir olma özelliği yüksek bir ürün grubu elde edilmesini sağlar. Bu avantajlarından dolayı brent petrol, günümüz piyasasında çokça tercih edilir ve piyasalarda çokça talep edilir.

brent-petrol-nedir
brent-petrol-nedir

Ham Petrol ve Brent Petrol Piyasa Etkisi

   Uzun yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı ihracat yasakları nedeni ile ham petrol, brent petrol fiyatlarına göre daha düşük değerlerde işlem görmüştür. İhracat yasağının kalkması, yeni düzenlemelerin gerçekleşmesi ve ABD’de kaya gazı sondaj işlemlerinin artması neticesinde, günümüzde ham petrol ve brent petrol fiyatları arasındaki fark kapanmaya başlamıştır. Uzmanlara göre ekonomik yaptırımlar ve yeni tür kaynakların sondaj neticesinde bu iki petrol türevi arasındaki fark kapanmaya devam edecek ve aynı seviyelerde eşitlenecektir. Bu durum petrol piyasası üzerine yatırım yapmayı düşünenler tarafından, yeniden revize edilmesi gereken bir  durumdur.

 

  

Leave A Reply

Your email address will not be published.