Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

0

Havale günümüzde oldukça fazla kullanılan bir sistemdir. Bir çoğumuz mutlaka havale diye bir kelime duymuşsuzdur. Bugün ki yazımızda ise  havale nedir, havale ne zaman hesaba geçer? gibi sorulara cevap arayacağız.

Havale Nedir?

Bir bankanın içerisinde olan hesaplar arasında para alışverişi yapılmasına günümüzde havale ismi verilmektedir. Aynı bankaya ait olan hesaplar içerisinde yapılan bu işlem oldukça masrafsız ve kolaydır. Bir çok banka internet bankacılığı üzerinden yapılan havale işlemlerinden herhangi bir ücret kesintisi yapmamaktadır. En yaygın kullanılan havale türü olan banka havalesi, bir banka şubesinde bulunan göndericinin vadesiz Türk Lirası hesabından, aynı banka da yer alan fakat farklı şubesinde bulunan bir  Türk Lirası hesabına para gönderme işlemidir.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse, göndericinin D Bankasının Muratpaşa şubesinde bulunan vadesiz Türk Lirası hesabından, alıcının D bankasının Kepez şubesinde veya Muratpaşa şubesinde yer alan Türk Lirası hesabına para göndermesi havale işlemi olur. Yani kısacası aynı bankada bulunan hesapların yapmış olduğu para alışverişine havale denmektedir.

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?
Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer ve Kaç Dakikaya Geçer?

Acil paraya ihtiyacı olanların resmen imdadına yetişen havale, bazı durumlarda uzun sürebiliyor. Banka sistemlerinde herhangi bir bakım veya sorun olmadığı zaman  sürece herkes rahat bir şekilde para gönderilmesine olanak sağlayan havale, en geç bir saat içerisinde hesaba yansımış oluyor. Fakat genelde 10 15 dakika gibi kısa süre de yansımaktadır. Çok nadir 1 saat gibi bir süreyi bulduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki bankaların sisteminde herhangi bir sorun veya bakım var ise ve ücret hesabınıza uzun süre boyunca geçmediyse müşteri hizmetlerini arayarak veya banka şubesine giderek yardım alabilirsiniz. Kısacası arkadaşlar havale kısa süre içerisinde hesaba geçmektedir.

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Hafta sonu da diğer günler de olduğu gibi havale yapılabilir. Yapılan havale diğer günlerde olduğu gibi 10-15 dakika içerisinde hesaba geçer.  Cumartesi veya Pazar günü olması fark etmeyeceği üzere Cuma günü 17.00’dan sonra gerçekleştirilecek olan havale de hemen hesaba geçer. Umarız havale hesaba ne zaman geçer başlıklı yazımız yararlı olmuştur. Sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.