İban Doğrulama Nasıl Yapılır ?

0

Yurt içine ya da yurt dışına para göndermek ya da para almak için bir çok nedene sahip olabilirsiniz. Belki bir ödeme almanız gerekebilir veya bir ödeme yapmanız gerekebilir. Herhangi amaçla olursa olsun, bu para transferinin olması için sizden İban numarası istenecektir. Peki, iban numarası nedir, iban doğrulama nasıl yapılır?

İban Numarası Nedir?

IBAN’ın açılımı Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. Farklı ülkelerde veya aynı ülke içerisinde bulunan bankalar arasında para transferi işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılan tüm dünya tarafından kabul edilen  standart bir numaralandırma sistemidir. Bu sistem bankaların, banka hesap numaranızın doğruluğunu kontrol etmelerine ve hızlı bir şekilde müşterileri bekletmeden finans kurumunu belirlememizi sağlar.

IBAN numarası, banka hesap  numaranızın yerine geçen bir sistem değildir. Zira IBAN bankaların ödemeler için hesabınızı tanımlamasına yardımcı olacak  ekstra bilgiler bulunduran bir numaradır. Bu numara bankanızın, şubenizin alıcının ismi ve soy ismi gibi şeylerin belirlenmesine yardımcı olur. Uzun zamandan beridir bankacılık işlemleri ile uğraşan kişilerin bileceği üzere eskiden havale ya da EFT yapılması için alıcının ad soyad, banka adı, banka şube numarası ve hesap numarası  gibi bir çok bilgiye ihtiyaç duyulmaktaydı. İban sistemi sayesinde artık bunların hiç birisine gerek duyulmamaktadır.

İban Doğrulama Nasıl Yapılır ?

İban numarası 15 ila 28  karakter arasından oluşur ve bulunduğu ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bizim ülkemizde ise 26 karakterden meydana gelmektedir. BAN numarası hesap ekstreniz gibi  hesap bilgilerinize ulaşabileceğiniz yerlerde bulunur. İban doğrulama işlemi yapmak istiyorsanız,  banka hesap bilgilerinizin yer aldığı ekstrelerden herhangi birine bakabilir ya da bankanızın mobil uygulama veya internet şubesinden hesaplarım kısmına girerek iban numaranızı doğrulayabilirsiniz.

İşte bir IBAN örneği: TR 050003200021100000125361

Yukarı da görmüş olduğunuz üzere  IBAN ülke, banka ve doğrulama kodlarının yanı sıra hesap numaranızı içerecek biçimde oluşturulmuş olan numaralandırmadır. Eğer ki hesabınız Türkiye de ise başı TR ile başlar. Banka kodları bankanıza göre değişir, mesela Ziraat Bankası, Garanti Bankası farklı kodları bulunmaktadır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.