İban Numarasından Banka Bulma

0

Banka iban kodları, ülkemiz başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde kullanılan oldukça önem arz eden bir sistemdir. Her ülke 34 basamağı geçmeme şartına uyarak kendisine göre bir IBAN numarası oluşturabilir. Ülkemizde ise IBAN numaraları 26 haneden meydana gelmektedir. Oldukça önem arz eden bu iban sistemi 9 yıl önce kullanılmaya başlandı. İban numarası kişiye ait olması nedeniyle bu sayede meydana gelebilecek olası hatalarda engellenmiştir. Herkesinde bildiği üzere her kartın kendisine ait iban numarası bulunmaktadır.  Peki, iban numarasından banka bulma nasıl yapılır?

İban numarasından banka bulma

Ülkemizde kullanılan IBAN numaralarında TR yani Türkiye’nin kısaltılmış hali bulunmaktadır. Bu basamaklar ülke kodunu ifade etmektedir. Bundan sonraki gelen iki basamak ise kontrol basamağıdır. Bundan sonra olan beş hane banka iban kodları kısmıdır. Elinizde bir IBAN numarası  var ise, bu 5 haneye göz atarak hesabın hangi bankaya ait olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Fakat bunu anlamak için banka kodlarını da iyi bilmeniz gerekmektedir.

İban’dan Şube Kodu Bulma

Şimdi iban numarasının açılımını siz değerli okuyucularımız için yapacağız. Ülkemizde 26 haneden oluşan  iban kodunun ilk iki hanesi TR ile başlamaktadır. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’deki iban numaralarının ilk iki hanesinde araçların plakalarının başında bulunduğu gibi TR kısaltması yer almaktadır. TR harflerinden sonra gelen iki basamağa ise kontrol basamağı adı verilmektedir. Kontrol basamaklarından sonra gelen 5 basamak ise banka kodudur.  Banka kodundan sonra gelen tek haneli sayı ise rezerv alandır. Rezerv alandan hemen sonra gelen 16 sayı ise banka hesap numarasıdır. Bunların hepsinin bir araya gelmesiyle birlikte iban numarası dediğimiz şey oluşmaktadır.

Yukarıda iban açılımını öğrendik. Eğer ki  iban numarasının bulduğumuz bankanın hangi şubesindeki hesaba ait olduğunu nasıl bulmak istiyorsak bunun için müşteri hizmetlerini arayarak veya internet bankacılığı yöntemi ile bulmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı internet sitelerine iban numarasını girerek hangi şubeye hangi bankaya ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Banka iban kodlarını merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Umarız iban numarasından banka bulma başlıklı yazımız sizler için yararlı olabilmiştir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.