İcra Borcu Bittikten Sonra Haciz Ne Zaman Kalkar?

0

İcra Borcu Bittikten Sonra Ne Zaman Haciz Kalkar?

Günümüzde birçok insan icra borçlarıyla uğraşmaktadır. Bunun sebebi zamanında devlete borçlanması ve borcunu ödeyememesi sonucu evine haciz gelmesidir. Bu yazımızda bir eve haciz geldiğinde haciz sonucunda neler haciz edilebileceğini, sürecin nasıl işlediğini icra borcu bittikten sonra haciz ne zaman kalkar sorusunu ve daha birçok konuyu işleyeceğiz. Hiç gecikmeden başlayalım.

Haciz Nedir?

Yaşadığınız devlete ödemeniz gereken herhangi bir paradan dolayı banka hesaplarınızda bulunan paralara ya da iş yerinizden aldığınız maaşlara el koyulmasına haciz denmektedir. Bir haciz vergi borçlarının ödenmemesinden dolayı bile ortaya çıkabilir. Ya da bir elektrik faturasını ödememeniz sonucunda haciz ortaya çıkmaktadır. Maaşınızın ne kadar büyük bir kısmına haciz koyulacağı ise tamamen birçok farklı duruma bağlıdır. Bu durumlar için internet üzerinde kredi borcu yasal takip süreçlerini aratabilirsiniz.

Haciz Nelere Koyulabilir?

Verginizi ödememeniz ya da devlete karşı işlenen başka bir suç sonucunda eğer haciz yediyseniz devlet size ait banka hesaplarına, evlere, gayrimenkullere, tarlalara ve arabalara el koyabilir. Bu tarz kişisel eşyalar internet üzerinden kolaylıkla görülebilmektedir. Buna ek olarak internet üzerinden aynı hızda haciz işlemleri yürütülebilmektedir.

Haciz Süreci Nasıldır?

Eğer 7 gün içerisinde ödemeniz gereken borcu tamamıyla ödemezseniz devlet tarafından ödeme emri kesinleşmektedir. Vergi Dairesi Otomasyon Programı kapsamında devlete olan borcunu ödemeyen kişinin tüm ihtiyaç duyulan bilgilerini sorumlu vergi dairesi, Vergi Daireleri Başkanlıklarına bildirmektedir. Hemen sonrasında ise Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğüne bildirilir. Ardından haciz işlemleri başlar.

İcra Borcu Bittikten Sonra Haciz Ne Zaman Kalkar?

İcra borcunuz sona erdikten hemen sonrasında haciz uygulamaları ortadan kalkmaktadır. Ancak borcunuzu ödemeniz için bir ihtiyaç kredisi aldıysanız bunu en kısa sürede ödemeniz gerekmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.