İcra Borcu Emekli Maaşından Kesilir Mi?

0

İcra Borcu Emekli Maaşından Kesilir Mi?

Devlete olan borcunuzu herhangi bir sebeple ödeyememiş olabilirsiniz ya da ileriki bir zamanda böyle bir duruma düşme ihtimalinizde ne yapacağınızı öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Eğer bir gün icralık duruma düşerseniz ve emekliyseniz emekli maaşınızdan icra borcunuz kesilmeyecektir. Eğer kesilmemesi durumunda yine borcunuzu ödeyemezseniz hapis cezası verilebilmektedir. İnternet üzerinde özellikle bu konu üzerinde çok fazla bilgi kirliliği bulunmakta ve internet bu konuda çöp kutusu haline gelmiştir.

Öncelikle söylemek istiyoruz ki hiçbir borç yüzünden devlet sizi hapse sokamaz. Bu konu üzerinde birçok kanun vardır ve hiç kimse özgürlüğünüzü borçlarınız yüzünden kısıtlayamaz. Emekli maaşınızdan emekli kişilerin tek düzenli gelirleri olduğu için sıkıntıya düşürme ihtimali olduğu için kesinti yapılmayacaktır. Eğer borçlu kişi SGK’dan alacağı varsa ya da prim ödediyse bu primlere el koyulabilir. Eğer SGK’ya borcu varsa ve emekli aylığı almaya başladıysa maaşlarının ¼ ü haciz edilecektir. Eğer 1500 lira emekli maaşınız var ise ve 6000 lira kadar SGDP borcunuz varsa maaşınızın ¼ ü olan 375 lira maaşınızdan kesilecektir.

Farklı bir yerden değinmek gerekirse emekli maaşı ödemek zorunda olduğunuz nafaka borçlarınız yüzünden asla kesintiye uğratılmayacaktır. Kanunen borçlu kişi üçüncü kişilere1 olan borcunu izni ve rızası sonucunda ödeyebilir. Hiçbir şekilde borcunu ödemek zorunda değildir. SGK tarafından eğer emekli maaşınıza haciz koyulması için bir dilekçe verildiyse emekli maaşınıza haciz gelecektir. Fakat bu dilekçeden önce sizden birebir olarak izin alınmak zorundadır. Çünkü eğer izin alınmazsa suç olarak geçmekte ve kanunlara aykırı davranılmış olunmaktadır. Eğer emekli iseniz ve sizden habersiz SGK maaşınıza haciz koymaya çalışıyorsa istediğiniz gibi şikâyette bulunabilir ve hakkınızı sonuna kadar arayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.