İcra Borcu Erteleme

0

İcra Borcu Erteleme

Zamanında birkaç ödeme hatası yapmış olabilir ve devlete borçlanmış olabilirsiniz. Bunun sonucunda ise sizin adınıza devlet tarafından icra borcu açılmış olabilir. Bir diğer yandan sadece ileride bir gün böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda ne yapacağınızı öğrenmek istiyor da olabilirsiniz. Her ne için gelirseniz gelin eğer icra borcu erteleme konusunda bilgi almak istiyorsanız kesinlikle doğru yere gelmiş bulunmaktasınız. Size bu yazımızda icra borçlarınızı hangi durumlarda erteletebilirsiniz gibi konularda bilgi vereceğiz. Hiç zaman kaybetmeden başlayalım.

İcra Erteleme Durumları

En genel olarak bir icra erteleme durumu ancak ve ancak borçlu kişinin vefatı, borçlu kişinin yakınlarından birisinin vefatı, borçlunun asker olması ya da borçlunun ağır bir hastalığa sahip olması durumunda icra ertelenebilir. Ertelenme gerçekleştiğinde asla ve asla icra durumu gerçekleşemez. Bu durumlara ek olarak borçlu eğer hükümlü ya da bir ceza evinde tutuklu ise yine icra takibi gerçekleşmeyecektir.

Eğer borçlunun ölümü sonucunda icra ertelenirse icra borcu toplamda 3 gün ertelenecektir. Borçlunun mirasçıları ise bu borcu ödemek zorundadır. Eğer mirasçı bu mirası açık bir şekilde red ederse icra takibi 3 ay boyunca ertelenecektir. Bu 3 ay içerisinde mirasçı eğer yine red ederse icra takibi ortadan kalkacaktır.

Borçlunun yakınlarından birisi eğer ölürse tıpkı borçlunun ölümünde olduğu gibi 3 gün icra takibi ertelenecektir. Yakınları altsoyu ve üstsoyu olarak geçmektedir. Ölüm günü bahsettiğimiz 3 günlük süreye dahildir.

Borçlu eğer tutuklu ya da hükümlü ise icra takibi bu durum sona erene kadar ertelenecektir. Ancak borçlu 1 sene ve daha uzun süren bir ceza almak zorundadır. Eğer 1 sene ve altında bir ceza aldıysa icra müdürünün vereceği süre kadar icra takibi durdurulmaktadır. Umarım bu yazımızda icra borcu erteleme durumlarını size açıkça anlatabilmişizdir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.