İcra Borcu Hapis Cezası Verilir Mi?

0

İcra Borcu İçin Hapis Cezası Verilir Mi?

Çok büyük yanlışlar sonucu devlete olan borcunuzu ödeyememiş olabilirsiniz. Ya da sadece bu konularla bir gün karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmekte istiyor olabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda icra borcu hapis cezası verilir mi sorusuna cevap vereceğiz ve sizlere icra borçları hakkında birkaç bilgi vermeye çalışacağız. İsterseniz hiç gecikmeden başlayalım.

İcra Borcu Nasıl Ortaya Çıkar ve Haciz Süreci Nasıl İşler?

Öncelikle bir icra borcunuzun olması için devlete karşı borçlanmanız gerekmektedir. Bu borç elektrik ve su faturaları dahil tüm vergileriniz ile alakalı olabilir. Eğer vergilerinizi zamanında ödemeyip sürekli aksatıyorsanız bir süre sonra icra borcunuz ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda size devlet 7 günlük bir süre verecek ve bu süreçte ödeme yapmazsanız ödeme emri çıkartılacaktır. Bu ödeme emri sonucunda bulunduğunuz ilçedeki vergi dairesi tarafından ana başkanlığa bilgileriniz gönderilecektir. Hemen oradan Maliye Bakanlığının ilgili bölümünde çalışmalar başlayacak ve haciz işlemlerine başlangıç yapılacaktır. Evinize gelecek memurlar ile evinizdeki belirli malvarlıklarına el koyulacaktır. Bu şekilde icra borcu ortadan kaldırılmaya çalışılacaktır.

Farz edelim ki icra borcunuzu hiçbir şekilde ödeyemediniz ve bir türlü ödeme yolunu bulamıyorsunuz. Devlet tarafından size bir yakalama kararı çıkartılır ve en kısa sürede yakalanırsınız. Ancak şunu unutmayalım ki bu konuda birçok bilgi kirliliği internet üzerinde bulunmaktadır. Devlet sırf size icra borcunuz var diye hapis cezası vermeyecektir. Bu işlemler hemen bu boyuta ulaşmaz. Öncelikle eğer mal beyanında bulunursanız hapis cezanız düşecektir. Buna ek olarak eğer borçlarınızı ödeme şartlarına uygun şekilde ödemezseniz ve taahhütleri sürekli düzenli olarak ihlal ederseniz hapis cezası alırsınız. Devletin istediği şekilde borcunuzu ödemek zorundasınızdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.