İcra Borcu Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

0

İcra Borcu Kapatma Kredisi

Bilindiği üzere kredi çekmek isteyenlerin bankada öncelikli olarak kredi notuna bakılır. Kredi notunu düşürüp risk grubuna girmeye sebep olan olaylardan biri de kredi ödemeleri yüzünden icralık olmaktır. Kredi notunun düşüklüğü herhangi bir yere borçlu olup olmama durumuna bağlıdır. Bu borcu ödeyebilmek borcun kapatılması ya da taksitlendirilmesiyle mümkün olur.

Kredi sicil affı kanunu icralık olan vatandaşlar için çıkarılmış büyük bir imkândır. Bu imkândan yararlanan bireyler icra listelerinden çıkarılır ve bankalardan tekrar kredi çekebilir duruma geldi.

Bankalar için bireyin icralık olma durumu çok önemlidir. Bankadan alınan krediye olan borç veya kredi kartı borcu sebebiyle icra takibi başlatılması durumlarında tekrar kredi almak çok zordur. Telefon, internet borcu gibi küçük borçlarda icra takibi başlatıldıysa bu borçların ödenmesiyle tekrar kredi almak daha kolaydır denilebilir.

İcra takibinde kredi borcu olan vatandaşlar, temerrüte düşen borçlarının yeniden yapılandırılması yoluna gidebilirler. Bu yola gidildiğinde kişiler bankalardan kredi alabilmektedir. Bankalar hukuki işlem başlattığı borçlularına, borçlarının tamamını ödedikten sonra kredi verebilmektedir. Borç kapatma kredisiyle de icra borçları kapatılabilir. Direk olarak bankayla ilgisi olmayan icra borçlarında ihtiyaç kredisine başvurarak icra borcunuzu banka aracılığıyla kapatabilirsiniz. İhtiyaç kredisi çekilirken, zaten borçlu olan kişilerin masrafsız ve faiz oranı düşük olan kredi şeklini seçmeleri tavsiye edilmektedir.

2018 yılında çıkan Sicil Affı yasası ile hem kredi borcu hem de kredi kartı borcu olanlara af gelmiştir. Bu af sayesinde borçlulara, avukatlar ve 800 puana kadar kredi veren bankalar yardımıyla tekrar kredi alabilme imkânı sunulmuştur. Bu yasa ile avukatlık durumda olan icra borcu bulunan kişiler borcunu yapılandırabilir ve kredi çekme imkanına tekrardan erişerek borçlarını ödeyebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.