İhtiyaç Kredisi Alırken Gerekli Evraklar

0

İhtiyaç Kredisinde İstenen Belge ve Evraklar Nelerdir?

İhtiyaç kredisi için bankalara başvuru yaptığınızda sizden çeşitli belgeler talep edilebilir. Bankalar ihtiyaç kredisi için sizlerden bu belgeleri isterler. Belge ve evrakların teslim edilmesi ile birlikte süreç daha da hızlanır. Bu yüzden genellikle istenilen evrakları sizlerle paylaşarak süreci hızlandırmanız konusunda yardımcı olabiliriz. Peki bankalar ihtiyaç kredisinde hangi evrakları ister? Bankalar ihtiyaç kredisi türüne göre kredileri ayırıp sizden ihtiyaç kredisi altında bazı evrak ve belgeler talep edeceklerdir. Bu belgelerin teslim edilmesi ile beraber işlemleriniz daha hızlı tamamlanacaktır.

İhtiyaç Kredisinde Bankaların İstediği Evraklar

İhtiyaç kredisi almak için bankalara başvuruda bulunduğunuzda ilgili bankanız sizden bazı evrakları talep edecektir. Bazı bankalar farklı evraklar istese de hemen hemen hepsi sizden benzer evrakları talep etmektedir. Peki bu evraklar neler? Bankaların istediği evraklar;

* İkametgahınız değiştiyse yanınızda güncel ikametgah belgenizi götürmeniz gerekiyor.

* Nüfus cüzdanınızı yanınızda taşımanız ise şart.

* Maaş bordronuz gerekiyor.

* Emekliler e devlet üzerinden emekli maaşını gösteren belgeyi götürmek zorundalar.

* Şirket ortağı veya serbest meslekte olanların ticaret sicil gazetesi, bilanço gelir tablosu, güncel vergi levhası gibi belgeleri götürmesi zorunlu kılınıyor.

* Çiftçiler için ise müstahsil makbuzları istendiği gibi ayrıca çiftçilik belgesi ve arazi tapuları gibi belgeler de istenmektedir.

İhtiyaç kredisi için gerekli olan evraklar nelerdir? Sorusuna yukarıdaki maddeler ile yanıt verdik. Bazı bankalar bu maddelerdeki belgelere ek olarak sizden çeşitli belge ve evrak isteyebilirler. Fakat çoğu banka bu evrakları sizden istemektedir. Bu yüzden ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunmak isteyenlerin bu belgeleri başvuruda bulunmadan önce hazırlamalarında fayda olacaktır.

Ek Belge ve Evrak Talep Edilir Mi?

Yukarda paylaşmış olduğumuz belge ve evraklar hemen hemen her banka tarafından ihtiyaç kredisinde istenilen evraklar olarak bilinmektedir. Bunlara istinaden ek olarak sizden belge talep edilebilir. Bankaların sizden talep ettikleri belge ve evrakların tamamlanmasının ardından kredi sürecinizde tamamlanmaya yakın olacaktır. Artık sözleşme ve imzalar ile kredinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kimler İhtiyaç Kredisi Alamaz?

 

İhtiyaç kredisi alabilmeniz için bankaların koştuğu şartların başında yasal yaş sınırı olan 18 yaş koşulu gelmektedir. 18 yaşını doldurmamış kimseler ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunamazlar. Bununla beraber ihtiyaç kredisi için bankalara başvuruda bulunmak isteyenlerin kredi notundan da emin olmaları gerekiyor. Kredi notunuz iyi ise başvuruda bulunabilir, yeterli kredi notunuz bulunmadığını düşünüyorsanız başvuru yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Bankaların aylık kredi ödemesinde gelirinizin %50’sini geçmeyecek bir ödeme planları hazırlaması da muhtemeldir. Bununla beraber ortadaki riski azaltmak adına bankalar genellikle 23-65 yaş arası kişilere kredi imkanı sağlamaktadırlar.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.