İkinci El Araç Fiyatları Neden Çok Yüksek?

0

İkinci El Araç Fiyatları Neden Çok Yüksek?

Otomobil sahibi olmak isteyenler açısından ilk seçenek sıfır araç olsa da çoğu zaman ekonomik gerekçelerden dolayı ikinci el araçlar tercih edilmektedir. Ancak son zamanlarda ikinci el araç fiyatları da hiç de azımsanmayacak derecede artış göstermektedir. Bu durum doğal olarak ikinci el araç sahibi olmak isteyenleri etkili bir araştırmanın içerisine itmektedir. Tam da bu noktada akıllara ikinci el araç fiyatları neden çok yüksek? Sorusu gelmektedir. İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

İkinci El Araç Fiyatlarının Yüksek Olmasının Sebepleri

Son zamanlarda ikinci el araçların çok fazlasıyla yükseldiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. İkinci el araç fiyatları neden çok yüksek? Çünkü aşağıda sıralamadığımız nedenler hem doğrudan hem de dolaylı olarak ikinci el araç fiyatlarını etkilemektedir. İşte nedenler:

  • Otomobil arzının azalması
  • Dolar kurunun yükselmesi
  • Otomobil talebinin fazlalaşması
  • Yurtdışı otomobil ithalatında vergi zammı

Görüldüğü üzere ikinci el araç sahibi olmak isteyenlerin çok daha yüksek fiyatlarla karşılaşmalarının temel nedenleri arasında arz ve talep dengesinin bozulması mevcuttur. Yine dolar kurundaki yükselmenin de ikinci el araç fiyatlarında doğrudan etkili olduklarını söyleyebiliriz. Şimdi ikinci el araç fiyatları neden yüksek? Sorusuna verilen yanıtların ayrıntılarına gelelim!

İkinci El Araç Fiyatları Neden Çok Yüksek?

Otomobil Arzının Azalması

Pek çok farklı nedenden dolayı otomobil firmalarının yeterince otomobil üretmemesi, otomobil arzının azalması anlamına gelmektedir. Son zamanlarda gündemde olan Korona Virüs pandemisi nedeniyle uluslar arası otomobil markalarının araç üretme kapasitelerinde azalma olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi sürecinde yaşanan arz azalması sorununun doğal olarak piyasada mevcut olan sıfır araç sayısını da azalttığını söyleyebiliriz.

Dolar Kurunun Yükselmesi

Pek çok otomobil markasının ithal edildiğini biliyoruz. Dolayısıyla ithal edilen araçlar için dolarla ödeme yapmak durumundayız. Bu durum aynı zamanda yedek parçalar için de geçerli olmaktadır. Dolayısıyla dolar kurundaki aşırı yükselme hem sıfır otomobilleri hem de yedek parça fiyatlarını yükseltmektedir. Bu durum ise doğal olarak ikinci el araç fiyatlarını arttırmaktadır.

Otomobil Talebinin Fazlalaşması

Elbette ki talebin fazla olması demek talep olan ürünün fiyatının yükselmesi anlamına gelmektedir. Hele bir de talep edilen otomobillerin üretimi de az sayıdaysa o zaman devreye ikinci el piyasası girmektedir. Dolayısıyla bu durum da doğrudan ikinci el araç piyasasında bir artış durumunun yaşanılmasına neden olmaktadır.

Otomobil İthalatında Vergi Zamlarının Yapılması

İthal edilen her bir otomobil için ÖTV oranının arttırılması doğal olarak otomobil fiyatlarını da yükseltmektedir. Bu durum ise doğrudan ikinci el araçların fiyatlarının artış göstermesini mümkün kılmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.