İNG İban Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

0

Türkiye’nin öncü bankalarından olan ING bank, müşterilerine IBAN numaraları sayesinde birçok yoldan kolayca para transferi yapmalarını sağlıyor. Müşteriler İban numaraları ile EFT veya havale seçeneğini kullanarak para gönderebilir. Eğer bir müşteri para göndermek isterse ve IBAN numarasını bilmiyor ise sorgulamak için bankanın internet sitesini kullanabilir ya da direkt olarak banka’ ya gidebilir. İnternet sitesinden öğrenmek için müşterinin hesap türü, şube kodu ve müşteri numarasını bilmesi gerekmektedir. İstenilen bilgiler girildikten sonra 3 dakika gibi bir süre de IBAN numarası öğrenilebilir. IBAN numarasını öğrenmenin bir diğer kolay yolu ise müşteri hizmetlerini aramaktır.

IBAN Nedir?

IBAN numarası banka müşterilerinin para göndermek isterken hata yapıp göndermek istenilen kişinin haricinde bir kimseye gönderilmemesi için ortaya çıkmıştır. IBAN numaraları ülkemiz bankaları tarafından ilk olarak 2010 yılında müşterilere sunulmuştur ve bu süre zarfı boyunca da müşteriler tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. IBAN numarası dünya da ilk olarak Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılmıştır. IBAN kelimesinin asıl anlamı International Bank Account Number olarak kabul görmektedir. Türkçe anlamı ise Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. IBAN numarasının uzunluğu Ülkeden Ülkeye değişiklik göstermektedir, Ülkemizde bu uzunluk 26 hane ile sınırlandırılmıştır.

IBAN Ne İşe Yarar?

IBAN numarası müşterilerin kendi aralarında para çekme ve gönderme işleminin hatasız ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlayan 26 haneli numaradır. Banka müşterileri bu numara sayesinde para transfer işlemlerini hatasız olarak gerçekleştirebilmektedir. IBAN numarası neredeyse her Ülke de kullanıldığı için müşteriler sadece yurt içi değil yurt dışı için de işlem yapabilir. Para transfer işlemleri için hem az maliyetli hem de bir hata olması durumunda transfer edilen parayı koruyabildiği için genelde IBAN numarası tercih edilir. Eğer para gönderilirken IBAN numarası hatalı girilirse para gönderme işlemi iptal olacaktır. IBAN numarası ile para göndermenin çok yaygınlaşmasının bir diğer sebebi ise gönderim ücretlerinin düşük olmasıdır. IBAN numarası olmadan önce vatandaşlar para göndermek istediği hesabın doğruluğundan emin olamamaktaydı ve bu da güvensizliğe yol açıyordu. IBAN numarası sayesinde yanlış hesaba para gönderme durumu eskiye oranla bayağı azaldığı gözlenmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.