İnşaat Halindeki Eve Kredi Verilir Mi?

0

İnşa Sürecindeki Eve Kredi Alma Detayları

İnşaa sürecindeki eve kredi almak günümüzde mümkün olan kredi türleri arasında yer almaktadır. Hiçbir banka size sıfırdan ev yaptırmanız için paranın tamamını vermeyeceği gibi, durumu ne olursa olsun her eve de kredi çıkarmayacaktır. Kredi sahibi olmak için evinizin bazı şartları sağlaması lazımdır. Bu şartları sağlayan her ev kredi için uygundur.

Öncelikle satın alacağını evi iyice araştırmanız gerekmektedir. Evi yaptıran kişiden, projenin elemanlarına kadar öğrenmeniz sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. Hiçbir banka geri alamayacağı, üzerinde umut vaad etmeyen parayı kullanıcısına sunmamaktadır. Bunun bilincinde olarak ev araştırması yapmanız oldukça önemlidir. Bulduğunuz evin yapılma durumu %80’den az ise, evi yapan kişinin anlaşmalı olduğu bankalara bakabilirsiniz. Aldığınız projenin sahibinin, anlaşmalı olduğu bir banka varsa işiniz oldukça kolay olacaktır. Bu durumda anlaşmalı bankası olan projeler tercih edebilirsiniz.

Proje Sahibinin Anlaşmalı Bankası Olmaması Durumunda Kredi Alınır mı?

İnşaat halindeki eve kredi almak sizler için bazı durumlarda oldukça zorlayıcı olabilir. Her bankanın kredi verme şartı farklı olduğu için, iyice araştırma yapmanız lazımdır. Ev kredisi konusunda faiz, şartlar ve ödeme imkanları ile kıyaslama yapabilirsiniz.

Ev kredisi almak için her bankanın istediği belgeler ayrıdır. Kredi almak istediğiniz bankayı seçerek gereken belgeleri bulmaya başlayabilirsiniz. Bankalar aşağıdaki belgeleri isteyebilirler:

  • İmar Durum Belgesi
  • Belediye Onaylı Proje Onayı
  • Yapı Ruhsatı
  • Temel Üstü Ruhsatı
  • Kat İrtifakı
  • İskan İzni

Bu belgelerden biri veya birkaçı sizden bankanız tarafından istenebilmektedir. Bu belgeleri inşaat sahibinden temin edebilirsiniz. Ayrıca kimlik belgeniz de bankalar tarafından sizden istenmektedir. Kimlik belgeniz yoksa ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz bu durumda izlemeniz gereken yok daha farklı olacaktır.

Bir Banka Ne Kadar Konut Kredisi Vermektedir

Bankanın verdiği konut kredisi miktarı bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin İstanbul’da yer alan bir banka sizlere oldukça yüksek miktarlarda konut kredisi sunabilirken, Türkiye’nin daha ücra köşelerinde bu miktar oldukça düşük olabilir. Bu tamamen bölgede yer alan ev fiyatları ile alakalı bir durumdur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.