İş Ararken Yapılan Hatalar, İş Ararken Nelere Dikkat Etmeli?

0

İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için bir gelir elde etmek zorundadır. Dolayısı ile toplu bir birikiminiz veya babanızdan kalan arsalarınız evleriniz ok ise çalışmanız gerekir. Çalışmaya başlamak için ise öncelikle iş bulmak gerekir. İş ararken yapılan hatalar ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda toparladık.

İş Ararken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Dünya ile birlikte yaşadığımız covid 19 virüsü bizin ruh halimizi etkilediği gibi kesinlikle iş hayatımızı da çok etkiledi. Yaşadığımız virüs yasakları evlere uzun süre kapanmak gibi zor durumlardan geçtik. Bu yasaklar iş dünyasında olumsuz etkiler yaratarak pek çok iş yerlerinin kapatılmasına ve bu işyerlerinin iş yapamadıkları için kepenk indirmesine sebep oldu.

Bu durumda da maalesef bir sürü kişi işsiz kalmış oldu. Neyse ki aşılarımızı olduk artık hızlıca normalleşmeye geçiyoruz. Şimdi işsizleri bekleyen başka bir zor durum ortaya çıktı. İş arama ve iş başvuruları. Bizde bu makalemizde işsizlere iş aralarken hata yapmamaları için, dikkat etmeleri gerekenler hakkında birkaç uyarı yapmak istedik.

İş Ararken En Çok Yapılan Hatalar Şunlardır

Sizde iş başvurusuna hazırlanıyorsanız, heyecanlı, sabırsız, inançlı ve çok mutlusunuz öncelikle bu duygularınızı kaybetmemeye çalışın. Aman sakın iş ararken bu hataları da yapıp iş fırsatınızı kaçırmayın.

İş ararken yapılan en büyük hatalar:

 • İş ararken sakın iş başvurusu yaptığınız kuruma elektronik ortamdan iş başvurusu ve ya iş görüşmesi için laubali ve esprili bir mail adresi göndermeyin. Bunun yerine isminizden oluşan bir mail adresi kullanarak daha ciddi bir mail kullanırsanız hata yapmamış olursunuz.
 • İş ararken yapılan hata, iş görüşmesinde söylenen yalanlardır. Görüşmeniz de asla şu kişi beni size gönderdi gibi ve benzeri yalanlar söylemeyin.
 •  İş ararken yapılan hatalardan biriside kariyer sitelerini küçümseyerek bu sitelerden yararlanmayı göz ardı etmektir. İş bulma sitelerine özgeçmişini bırakan pek çok kişi iş fırsatını bu sitelerden yakalamıştır.
 • İş ararken yapılan hatalar arasında pasif olmakta önemli bir faktördür. Karamsar olup içinize kapanmak yerine, daha aktif olun. Çevrenizle iletişimi kesmek yerine iş aradığınızı eşinize dostunuza söylemenizde fayda var.
 •  İş ararken hiçbir zaman umutsuzluğa düşmek gibi bir hata yapmayın moralinizin yüksek olması sizin dana sağlıklı düşünmenizi ve iş fırsatlarını görmenizi sağlar.
 • İş ararken yapılan hata hedefsiz olmaktır. Öncelikle iş alanında karar verin kendinize bir hedef seçerek, hedefinizin üzerine doğru ilerleyin.
 • İş ararken yapılan hataların en büyüğü ise en bilindik ve en büyük iş yerlerine başvurmaktır. Bu hatayı hemen hemen her işsiz yapar. Siz çevrenizdeki büyük iş yerlerine elbette başvurun ancak bu büyük yerlerden iş haberi beklerken diğer iş olanaklarını da değerlendirin. Çünkü böylesi popüler olan iş yerlerine binlerce başvuru yapılıyor. Bu yüzden bu gibi iş yerlerinde şansınız daha az olabilir.
 • İş ararken yapılan hatalar arasında iş görüşmeleri oluyor. İş görüşmesine giderken kesinlikle o iş kurumun ciddiyetini dikkate alarak giyinmeniz doğru bir davranış olur.
 •  İş ararken yapılan hatalar arasında olanlardan biriside öz geçmiş hazırlamamak olur. İş armadan önce mutlaka CV hazırlamanız gerekiyor.
 •  Kendi mesleğiniz ile alakalı bir sunum hazırlığınızın olmaması da iş ararken yapılan hatalardan birisidir. İş başvurunuz kabul edilip görüşmeye davet edildiğinizde mutlaka hazırladığınız CV ile güzel bir sunum yapınız.
 • İş ararken yapılan hata iş fırsatınızı kaçırmanıza neden olabilir. Bu yüzden mülakatlarda kendinizi düzgün ve anlaşılır ifade edebilmeniz gerekir. Mülakata katıldığınızda strese girmek yerine rahat olup akıcı ve anlaşılır ifadeler her zaman karşı tarafı etkiler.
 • İş görüşmelerinde özgüven çok önemlidir. Sakın bu hatayı da asla yapmayın. Mülakat ve ya iş görüşmesinde asla pasif bir duruş sergilemeyin. Bunun yerine daha dik durarak özgüveninizi ortay çıkartarak iş konuşmanızı yapmanız sizin işi almanıza neden olabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.