İş Yeri Açma Kredisi Veren Kuruluşlar, Banka Kredileri 2021

0

İş yeri açmayı isteyenlerin öncelikle hangi alanda iş yapacağına karar vermelidir. İş yeri açma kredisi veren kuruluşlar bankalar, devlet destekli krediler ve ticari bazı firmalar tarafından sağlanmaktadır. Fakat kullanılanlar arasında devlet destekli olan 100.000 TL kadar kredilere başvurulmaktadır. Bankalardan ve diğer kredi veren kuruluşlardan alacağınız yerlere göre uygun faiz alınmaktadır.

İş Yeri Açma Kredisi Veren Kuruluşlar

İşlet kurma aşamalarında ciddi zaman ve para gidiyor. Bu sebeple yeni kurulan işletme ilk etapta düzenle bir kazanç alamayacağından, daha düşük kredi oranlarıyla kredi çekmelidir. İyi bir araştırmayla özel bankalarla veya devlet destekli kredilere başvurmanız kolaydır. Devlet özellikle belirli projeler kapsamında çeşitli işletmelere faizsiz kredi bile vermektedir.

  • İş yeri kredisi veren bankalar
  • Devlet destekli iş yeri kredisi

Yukarıda yer alan 2 kredi çeşitinden birinde iyi bir olanağa sahip kredi bulmanız kolaydır. Fakat bankalar ilk etapta verdiği krediyi karşılayacağını bilmelidir. Yani bankalardaki kredi notunuz ve performansınız sizin daha iyi krediye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Devlet destekli krediler KOSGEB tarafından verilmektedir. 18 yaşını dolduran Türkiye cumhuriyeti vatandaşları 50 bin TL ile 65 bin TL civarında krediyi almaya hak kazanırlar. Özellikle iş yeri açmayı isteyen genç kitleye destek oluyorlar. Bunun yanında bankalarda çeşitli faiz oranlarıyla genç kesimlere kredi vermektedir.

Fakat seçilen iş türü ve gelir getirisi hesaplanması yapıldıktan sonra çeşitli krediler sunuyorlar. Daha avantajlı banka kredileri olsa da faiz oranları devletin verdiğine göre yüksektir. Bu nedenle devlet tarafından alınan faizsiz krediler sizi rahatlatacaktır. Yalnız devlette her bireye bu kredi hakkını vermiyor. Özellikle iş kolu bakımından uygun görülen alanlardaki kişilerin işletmelerine vermektedir.

İş Yeri Açma Kredisi Banka Kredileri

İş yeri açma kredisi veren kuruluşlar içerisinde çoğunlukla özel ve kamu bankaları tercih edilmektedir. Türkiye’de yeni işletme kuranların öncelikle kredi almak için başvurduğu bankaların Ziraat bankası, Halkbank, ve Akbank olduğu görülmektedir. Nispeten diğerlerine göre daha uygun kredi oranları verdiklerinden işletme açmayı planlayanlar tercih ediyorlar.

Ziraat bankası 36 aya kadar yüzde 1.54 oranla size kredi vermektedir. Diğerlerine göre kredi rakamları biraz düşük olsa da daha iyi oranları sağlıyorlar. 20.000 TL bir kredi’de 1.873 liraya denk gelen bir aylık ödeme yapılmaktadır. 12 aylık dilimi kapsayan bu ödemeyle bankaya 22,476 TL geri ödeme yapılmaktadır.

Halkbank ise 90.000 TL kadar 1.61 faiz oranından kredi vermektedir. 34 aya kadar kredi özelinde taksitlendirme seçeneği sunmaktadır. Fakat taksitlendirmeyi ne kadar ötelerseniz ödeyeceğiniz faiz buna oranla değişecektir.

Akbank ise 12 ayda 1.78 ve 24 ayda 1.73 oranla kredi vermektedir. Kredinin bir limitlemesinin olmadığı bilinmektedir. Kişinin performansı ödeme gücüne göre bir krediyi öneriyorlar. 36 ayda faiz oranı 1.63 seviyelerine düşmektedir. Fakat ay fazla olduğu için kredi bazında yapacağınız faiz ödemesi fazla olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.