Kaç Yıllık Eve Kredi Verilir?

0

Kaç Yıllık Eve Kredi Verilir?

Bir ev alımı sırasında kredi başvurusu her zaman alıcıya göre değerlendirilmez. Başvuru onayı sizin gelir durumunuza bağlı değildir. Konut kredisinin çıkartılabilmesi için bahsi geçen evde bir takım özellikler aranır.

Bunlar; iskan, kat irtifakı, tapu ve yaş bilgileri olarak dört başlık altında incelenebilir. Bugün bunlardan en önemlisi olan bina yaşına değineceğim.

Öncelikle konut kredisine başvurulduğunda binanın yaşının çok eski olmasının doğrudan olumsuz bir etkisi görülmemektedir. Her zaman kabul gören net bir neden değildir. Veya aynı şekilde bina yaşının  genç olması kredinin çıkmasına dair kesin net bir bilgi değildir. Böyle durumlarda önemli olan evin satıldığı durumda ev sahibine nasıl bir getirisi olacağıdır. Yani evin değeridir.

Örneğin İstanbul’da denize bakan iki daireyi esas alalım. Bu dairelerden  biri 18 yıllık boğaza bakan ve arkasında çeşitli  kafelerin bulunduğu bir konut olsun, diğeride 5  yıllık fakat işlek bir caddede olmayan bir mevkiide olsun. Her iki daire içinde konut kredisine başvurulduğu takdirde yaş çizgisine bakılmamaksızın 18 yıllık olan daha avantajlı durumda olacaktır. Çünkü alıcı evi aldığı takdirde üç yıl sonrada on yıl sonrada aynı değerde bulabilmelidir.

Aslında bu durumlarda bankanın konut kredisi çıkarmak için isteği toplam borcun ödenip bitmesinden sonra yine rahatlıkla borca tekabül eden bir değerden satılıp satılmayacağıdır. Bankalar her ne kadar 20 yaş ve altında olan evlere kredi çıkartmayı tercih etsede önemli olan evin yaşı değil ne kadar ilgi gördüğüdür.

Her ne kadar yaşlı konutlara kredi çıksada evin sahip olduğu ilgi dışında da  bazı özellikler aranır. Mesela bunların en başında gelen sağlamlık kredi çıkarken yardımcı olacak en büyük unsurdur. Bir konut ne kadar sağlam ne kadar rağbet görüyorsa yaşa bakılmaksızın kredi çıkartılır.

Bu yüzden bir ev alımı veya satımı sırasında kolaylık yaşayabilmek için evin yaşından çok değerinin ön planda olcağını fakat sağlamlığın ve rağbetin kredi çıkartma durumunda iyi derece olmasının size avantaj getireceğini unutmayınız. Bu bilgiler dahilinde kredi işlemlerinizi gerçekleştirebilir. Detaylı bilgileri bir banka aracılığı ile konut kredi danışmanları ile görüşebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.