Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Nedir?

0

Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Nedir?

İhtiyaçlar için kredi çekmek günümüzde oldukça popüler. Çünkü kredi nakit para ihtiyaçlarında insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Ancak bu konuda tartışmalı görüşlerde var. Kimi insanlar faiz ödemekten korktukları için ya da borçlanmak istemedikleri için krediden çekiniyor ama para ihtiyaçlarında ne yapacağını da bilemiyor. Faiz ödeme konusunda endişesi olan kişiler faizsiz kredi yöntemleri arıyor ama kar payı adı altında alınan parayı da faiz sandıkları için bu konuda bir çıkar yol bulamıyorlar. Yazımızda size kar payının faizden ne gibi farkları olduğunu açıklayacağız.

Kar Payı Nedir?

Kar payı ekonomik bir işletmenin belirli bir iktisadi dönem sonucu elde ettiği karın işletmeye kar sağlayan ve emek verenler arasında bölüşülmesidir. Bu tanımla bile kar payı faizden direk olarak ayrılıyor. Faizin tanımına gelecek olursak;  faiz yatırılan paranın belirli bir katsayı ile oranlanarak bir kira bedeli gibi artırılmasıdır. Bu tanımlara göre kar payı ve faiz arasındaki farklar şunlardır:

  • Faizin işleyiş tarzına bakıldığında faizle zarar ermek imkansızdır çünkü sürekli yatırdığınız paraya belirlenen yüzdelerle para eklenir. Kar payında ise kazanılacak para işletmenin performansına göre değişmektedir ve bazı aylarda kar 0 olabilir.
  • Kişilerin bu iki tanıma görüşüne bakıldığı zaman çoğu kişi faizden muzdarip ama kar payı yeni yeni duyulan bir kelime olduğu için kişiler tarafından tam olarak bilinmiyor ve yeni fikirler insanları biraz korkutabiliyor.
  • Kar payının faizden en önemli farklarından biriyse dini liderler tarafından faiz yasaklanmasına rağmen kar payı ile çalışan bankalara para yatırmanın caiz olarak görülmesi.

Kar Payı İle Çalışan Bankalar Hangileridir?

Eğer yaptığımız açıklamalar arasında kar payı size daha mantıklı geldiyse kar payı ile çalışan bir bankayla görüşmelere başlayabilirsiniz. Tabii ki tüm bankaların kampanyaları arasında gerçekten kar payı ile çalışan bir kurum bulmak biraz zor.  Sizler için kar payı ile çalışan bankaları listeledik;

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Bank Asya Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Bu bankaların hepsi birbirinden farklı katılım oranlarıyla yatırımcılara kar payı vermekteler. Faize bulaşmak istemeyen tüm esnaf, yatırımcı ve bireysel müşteriler islami koşullara uygun olarak hesaplanan bu kar payı sistemiyle paralarını korkmadan bankaya yatırabilirler. Eğer sizde faizle çalışmak istemiyorsanız paranızla yatırım yapmak için kar payı güzel bir seçenek olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.