Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

0

Ülke nüfusunun artması, yaşanan ekonomik krizler, salgınlar işsiz insan sayısının her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Yaptığı işi sevmeyenler veya aldığı maaşla tatmin olmayanlar, maaşı hayatını idameye yetmeyenler de yeni iş planları yapmaktadır. Yeni iş kurmak sadece hayalle olmaz. Kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler veren değerli kurum ve kişilerin yönlendirmelerini dikkate almak gerekir.  Kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız; mutlaka detaylı bir araştırmanın da içerisinde yer almalısınız!

Fiiliyata dökülmeyen iş fikri sadece bir hayaldir. Şayet aktif olarak bir süreç başladıysa artık her atılacak adımın ciddi olarak atılması gerekir. Adımların dikkatli atılması başarılı olma adına çok önemlidir. Çünkü vakit geçirmek adına iş kurulsa dahi başarısız olmak motivasyonu düşürecektir. İleriki yatırımların geleceğini etkileyeceğinden ister zaman geçirmek ister ciddi anlamda kazanç elde edilmek için olsun başarı endeksli olmalıdır.

İş Kurma Amacının Belirlenmesi

İşsiz olup iş aramak psikolojik ve beden olarak yıpratıcı bir durumdur. Bazı insanlar artık başkalarının kapısını çalmak yerine kendi işini kurmak isteyenlere tavsiye ve önerileri dikkate alarak iş kurmak istemektedir. Yeni iş kurmak daha önce başarılı tecrübesi olmayanlar için göz korkutucudur. Göz korkutucu bir yönü olsa da aslında insanın kendi işinin patronu olması güzel bir olaydır.

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

İşsiz olmak yerine korkutucu gibi görünse de iş kurmak çok daha mantıklıdır. Neden iş kurmayı düşündüğünüzü ve hayatınıza yapacağı katkıları her zaman aklınızın bir kenarında bulundurun. Hatta gerekirse yazarak gözünüzün önüne asabilirsiniz. Bu sizi motive edecek ve pes edeceğiniz noktada yeniden ayağa kalkmanıza yardımcı olacaktır.

İşinizi Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş kurarken dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz;

  • Çok çeşitli sektörler arasından kuracağınız işletmenin sektörüne ve tipine karar vermelisiniz.
  • İş planınız basit olsun. Uzun vadeli hedefleriniz olmalı. Fakat planlarınızı basit bir plan üzerine kurun. Hedef kitleniz, harcamalarınız gibi basit temeller üzerine kurulan plan daha kolay işletilecektir.
  • Hedefte olan kitlenin belirlenmesi ve kitleye odaklanılmalıdır. Örneğin muhasebe işi yapacaksanız dahi hangi sektöre yapacağınızı belirleyin.
  • Yıllık ne kadar kazanacağınızı veya kara geçmek için ne kadar müşteri çekmeniz gerektiğini hesaplayarak fiyatlarınızı gözden geçirmelisiniz.
  • Başlangıç için gerekli olan sermayenin ayarlanması gerekir.

Bütün bunların yanında kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler içinde müşteri bulmanın tüyolarına yer verilmektedir. Müşteri bulmak için listeler hazırlanmalı ve gerekirse kapı kapı dolaşılmalıdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.