Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

0

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm, son zamanlarda sıkça duyulan bur kavram hâline gelmiştir. Kentsel dönüşüm, afet riski altındaki evlerin yeniden yapılandırılması ve inşa edilmesidir. Bunun için ise ya müteahhitten yardım alınmalı ya da bankaya başvuruda bulunulmalıdır. Bilindiği üzere kentsel dönüşüm gerekli bir inşaat hâline gelmiştir. Bunun için de birçok konut sahibi evlerinin yeniden onarılmasını ve risklerin ortadan kaldırılmasını istemektedir. Kentsel dönüşüm projelerinin artırılması ile çoğalan bu istekler ise bazı durumlarda sınırlı kalmaktadır. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak için de tek çözüm elbette ki kentsel dönüşüm için bir bankaya kredi başvurusunda bulunulmasıdır. Kredi başvurusunda ise banka evin onarımını ve yapısını göz önünde bulundurarak gerekli kredi seçeneklerini sunmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Alımındaki Şartlar Nelerdir?

  • Konutun riskli ve afet bölgesinde yer alması gerekmektedir.
  • Tek bir binada oturan kat malikleri eğer kentsel dönüşüm için kredi başvurusu yapacaklar ise aynı bankadan kredi almalıdırlar.
  • Birden fazla mal sahibi olanlar, bağımsız bölüm başına 125.000 TL kredi alabilirler.
  • Ödemeler zamanında yapılmalıdır.

Kentsel dönüşüm kredisi alımında dikkat edilmesi gereken tüm bu hususlar iyice araştırılmalıdır. Yeniden yapılanması istediğiniz ev için bulunduğunuz kredi başvurusunda ayrıca faiz oranlarını da iyi bilmeniz gerekmektedir. Oldukça gerekli olan  bu proje ve kentsel dönüşüm kredisinde aynı zamanda bankanın şartlarının da bilinmesi lazımdır. Çünkü bazı bankalar farklı koşul ve şartlar ile kentsel dönüşüm kredisi vermektedir.  Bu kredi ayrıca başka kurum veya kuruluşlardan da temin edilebilmektedir. Yalnızca bunun için belirlenen koşullara dikkat etmek ve evin özelliklerine uygun seçenekteki kredinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Yararlanmak İçin Ne Gereklidir?

Öncellikle kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için evin uzun yıllar kullanılmış olması, depreme dayanıklı olmaması ve risk altına girmiş olması gerekmektedir. Bu riskin altında ise ev için kredi başvurusunda bulunulabilir. Yalnız başvuru işleminden önce evi onaracak bir müteahhittin bulunması da gerekmektedir. Daha sonra ise ev incelenmekte ve ne kadar sürede yapılandırılacağı  tespit edilmektedir. Tabi bu krediyi temin edebilmek için bazı evrakların da tamamlanmış olması gerekmektedir. Evraklar genel olarak evin kentsel dönüşüm projesi için gerekli belgelerdir. Kredi alınacak banka tüm belge ve işlemlerin tamamlanmasının ardından kredi seçeneklerini sunmaktadır. Kentsel dönüşümde verilen kredi tutarı 1 ev için genellikle 100.000 liradır. Eğer başvuruda bulunan bireyin 1’den fazla dairesi var ise bu  kredi miktarı daha da artabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.