Kırmızı Kalem Kredisi Nedir?

0

Kırmızı Kalem Kredisi Nedir

Hayatımızın her anında küçük ya da büyük meblağlarda kredi çekmemiz gerekebiliyor. Bildiğiniz gibi artık bankalardan kredi çekme prosedürleri çok kolaylaştı. Yalnızca TC kimlik numaranızla bile bankadan kredi çekebiliyorsunuz. Yalnız bankalardan kredi çekmenize engel olan bazı sıkıntılı durumlar var. Bunlardan en önemlisi kırmızı kalem yemek durumudur. Nedir bu kırmızı kalem yemek derseniz, bankaların daha önceki kredi kartı ya da kredi çekim işlemleri sonucunda yaşadığınız olumsuz tecrübeler sonucu sizi kırmızı kalem listesine alıp bundan sonraki banka taleplerinize cevap vermemesidir. Tüm bankalar borçların ödenme sorumluluğu konusunda müşterilerine kredi notları verir. Borçlar geciktikçe bu not düşer ve bu durum uzadıkça kişi kırmızı kalem listesine girer.  Bankalar bu uygulamayı kendi borç güvenliklerini sağlamak için yapmaktadır. Bankaların sizi kırmızı kalem listesine aldığı durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Eğer kredi kartı borcunuzu 3 ay boyunca üst üste ödemezseniz otomatik olarak hakkınızda yasal takip başlatılıyor. Bu yasal takibin devamında da kırmızı kalem listesine girersiniz.
  • Kredi çektiğinizdeyse borcunuzun son ödeme tarihinden itibaren bankalar size 90 gün süre verir ve bu 90 gün içerisinde borcunuzu ödemenizi isterler. Bu süreçte borç ödeme sürenize bağlı olarak yalnızca kredinizin faizi artırılır ve kredi notunuz düşer. Yani bankalar sizi herhangi bir listeye almaz. 90 gün dolup hala borcunuzu ödemediyseniz, o zaman bankalar size son olarak bir hafta daha mühlet verir ve sonra hakkınızda yasal süreç başlatılır. Bu noktada kırmızı kalem listesine girmiş olursunuz.

Kırmızı kalem yediğiniz bu gibi durumlarda 5 yıl süreyle bankalardan kredi çekemez ve kredi kartı talebinde bulunamazsınız. Bu durum sadece borcumu ödemediğim banka için mi geçerli derseniz ne yazık ki hayır. Kırmızı kalem yemek terimi sicilinize işlediği için bu yaptırım tüm bankalarda uygulanmaktadır. 5 yıl süreyle tüm borçlarınızı düzenli bir şekilde öderseniz kredi sicilinizi temizlersiniz ve daha sonra kredi çekme, ya da kedi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kırmızı Kalem Yiyenler Ne Yapabilir?

Eğer kırmızı kalem listesindeyseniz ve borçlarınızı ödemek vb. için yeni bir krediye ihtiyacınız varsa birkaç seçeneğiniz var.

  • Ev, arsa vb. bir taşınmanız varsa bu varlığınızın tapusuyla bankaya giderek ipotek ettirebilirsiniz. İpotek ettirmeniz halinde borcunuzun karşılığı olarak mal varlığınız gösterilecek ve bankanız size kredi verecektir.
  • Ek olarak bazı bankalar kefil göstermeniz kaydıyla kırmızı kalem yediğinizde size kredi verebiliyor. Ancak bu her banka için geçerli değil ve kefil olan kişinin de kredi notu düşük olmamalı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.