Konkordato Nedir?

0

Konkordato Nedir?

Hukuki terimler arasında yer alan konkordato nedir sorusu sıkça soruluyor. Kavrama dair detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Konkordato Hakkında

Tanım olarak, bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olması ile alacaklarının belli bir plana göre alacaklarını temin etmesi için varmış oldukça kendi aralarındaki anlaşmadır. Konkordato nedir sorusuna yanıt olarak mahkemece onaylanmış olan anlaşmadır da denebilir. Onaylı olmalı ve alacaklı ve verecekli arasında anlaşmanın sağlanmış olduğu belgeli şekilde kanıtlanmış olmalıdır.

Konkordato Şartları;

Ödeme gücü olmayan konkordato hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların sağlaması gereken şartlar var.

İlk olarak İcra Tetkik Mercii Hakimliği’ne başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

Konkordato başvurusu için dilekçenizi hazırlamalısınız. Bu dilekçede ayrıntılı bir şekilde bilanço ile borçlarını nasıl ödeyecek olduğuna dair beyan yer almalıdır. İcra Tetkik Mercii Hakimliği ödeme teklifini ve konkordato için şartları inceleyecektir. Borçlunun teklifi ve varlıklarının uygun olup olmadığı konusunda yapılan incelemelerin sonunda değerlendirme yapılacaktır. Şartların sağlanması halinde direkt olarak başvuru onaylanacaktır. Süreç başlayacaktır ve konkordato komiseri üzerinden süreç devam edecektir.

Konkordato Sürecinde Komiser

Başvurunun onaylanmasından sonra konkordato komiseri atanır. Komiser alacaklıların çıkarlarını korumak üzere borçluyu ve işlemlerini denetleyecektir. Konkordatoyu hazırlayıp ticaret mahkemesine sunmak ve varlıklara dair işlem yapılması için incelenmesi, kabul ve gerekli çoğunluğun sağlanıp sağlanmadığını tespit edecektir. Konkordato komiseri süreci takip ederek, işlemin tamamlanmasını anlaşmanın olmasını sağlamış olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.