Konut Kredisi Ara Ödeme Nedir?

0

Konut Kredisi Ara Ödeme Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bankaların sunmuş olduğu konut kredileri için ödeme seçenekleri var. Konut kredisi ara ödeme nedir, avantajları nelerdir gibi soruların yanıtı verilmiştir.

Konut Kredisi Ara Ödeme Nedir Sorunun Yanıtı

Konut kredisi almış olduğunuz bankalara geri ödeme aylık olarak hesaplanacaktır. Her ay ödenen aylık ödemelerinizden ayrı olarak, önceden belirlenmiş olan zamanlarda, dönem dönem ekstra kredi ödemelerine ara ödeme deniyor. Konut kredisi ara ödeme nedir sorusunun cevabı, kısaca borçlunun ödediği aylık ödemelerinin dışında, belirtilmiş olan tarihte fazladan ödeme yapmasıdır.

Konut Kredisi Ara Ödeme Tarihleri

Genel olarak bankaların konut kredisi ara ödeme işlemleri 3 – 6 – 12 aylık planlamalar üzerinden gerçekleşmekte. Ara ödemelerin yapılması da planlı bir şekilde olmak zorunda olduğundan, öncesinde belirlenen tarih kapsamında para yatırabilirsiniz. 120 aylık vadelerden ödeme anlamında faydalanabilir, ara ödemelerin de belirlendiği tarihlerde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Ara dönemlerde kredinizde mevcut borcu azaltmanız, faiz anlamında da kara geçmenizi sağlayacaktır.

Ara Dönemde ödeme yapma;

Sizden istenen bankaların ödeme planınıza uygun şekilde hareket etmeniz. Ara ödemeler için önceden sunulmuş olan tarihler içinde ödeme yapmanız. Ekstra olarak ödemek istediğiniz tutarlar için bankanızı bilgilendirmeniz durumunda, direkt olarak ödeme yapmanız mümkün olacaktır.

Konut Kredisi Ara Ödeme Avantajları

Borçlu kişinin ara ödeme talep etmesi durumunda  gereken koşullar uygun ise ödeme yapılabiliyor. Borcu tamamen kapamanız ya da fazla taksit ödemesi yapılması söz konusu olabiliyor. Kalan vadenin 36 ayı aşmadığı durumlarda %1’i, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise %2 oranında fazla ödeme yapılabiliyor. Toplam borca uygulanan faiz, konut kredisi ara ödeme avantajları sayesinde sizi olumlu etkiler. Bu sayede ödemenin avantajlı şekilde yapılması mümkündür.

Leave A Reply

Your email address will not be published.