Konut Kredisi İçin Banka Mı? Katılım Bankası Mı?

0

Konut Kredisi Katılım Bankasından Mı, Bankadan Mı Alınmalı?

İnşaat sektörünün gelişmesi ile birlikte her geçen gün konut sayılarında hızlı bir artış görülmektedir. Konut sayısındaki bu artış ile de ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı da giderek artmış durumdadır. Peki konut almak için yeterli miktarda ücret yoksa ne yapılmalıdır? Bunun için elbette ki bazı bankalar konut kredisi vermektedir. Konut kredisini ise hemen hemen bütün bankalar verebilmektedir. Yapılması gereken ilk işlem konut kredisi alınacak olan bankaya başvuruda bulunmaktır. Ardından banka başvuruyu onaylayıp, getirilmesi gereken evrakları belirtmektedir. İstenilen evrak ve belgeler de tamamlandıktan sonra banka kredi miktarını belirlemekte ve ödeme vadelerini söylemektedir. Yalnız konut kredisi alımından önce banka iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Zira bazı bankalar kredinin üzeri miktarda  ödeme isteyebilir. Bu yüzden konut kredisi alımından önce yeterli bir bilgiye sahip olunmalıdır. Bununla birlikte konut kredisini katılım bankaları da müşterilerine sunmaktadır, ancak bu konuda normal bankalardan kredi alınması daha yararlı olacaktır.

Katılım Bankası Ve Normal Bankalar Arasındaki Farklar

  • Normal bankalara kredi başvurusunda bulunduğu zaman banka faiz oranını ve aylık ödenecek tutarı belirler.
  • Katılım bankası ise faiz yerine kâr payı ve komisyon ücretini göz önünde bulundurur.
  • Her iki banka da finansman sağlar ancak aradaki fark, konutun satın alım şekli ile alakalıdır.
  • Katılım bankası satın alınacak konut için komisyon ve kâr ücreti ekler.

Tüm bu hususlar ile birlikte normal bankalardan kredi alınması daha uygundur. Çünkü katılım bankaları kredi notunun üzerine kâr payı koymaktadır. Bu sebeple konut kredisinin normal bir bankadan alınması daha uygundur. Normal bankalardan konut kredisi başvurusunda bulunmadan  önce ise kesinlikle ayrıntılı bir araştırma yapılmalıdır. Yapılan araştırmalarda ise bankaların belirlediği faiz oranları, istedikleri evraklar ve belirlediği şartlar bilinmelidir.

Konut Kredisi Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut kredisinin alımı için normal bankalar daha uygundur. Katılım bankalarının komisyon ve kâr ücretine tâbi tutulmamak için normal bankalardan kredi alınmalıdır, ancak yine de bu durumda da dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü her bankanın kendi prensiplerine göre şartları bulunmaktadır. Örnegin bazı bankalar, kredi tutarına uygun oranda faiz belirlememektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya  kalındığında ise ilerleyen zamanlarda ödeme de büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Faiz oranlarında ve ödemelerde yeterli bilgiye sahip olunması ise tüm bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Konut kredisi alımında dikkat edilmesi gereken bu konularla birlikte aynı zamanda bankanın şartlarını da iyice bilmek gerekmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.