Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

0

Konut Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Günümüzde birçok kişinin ev sahibi olabilmelerine olanak tanımakta olan konut kredileri özellikle alacakları evler için maddi desteğe ihtiyacı olan kişilerin çok işlerine yaramaktadır. Günümüzde oldukça yoğun bir ilginin olduğu bu kredileri almak isteyen kişiler her zaman için bankaların kendilerinden isteyecekleri belgeleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde temin etmelidirler. Konut kredisi alabilmek için gerekli belgeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Gelir belgesi
  • İnşaat ruhsatı veya kat irtifakı ( Ev inşa edilmemiş ise)
  • Kat mülkiyeti (Yapımı tamamlanmış olan evler için)
  • Ekspertiz raporu
  • Tapu (Ev ikinci el alınacaksa)

Bu belgeleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde temin eden kişiler için konut kredileri işlemleri sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle satın alınmak istenen evin krediye uygun olup olmadığı konusunda doğru bilgilere sahip olmak da gerekmektedir. Evin yaşı, durumu veya benzeri konular kredi alma konusunda insanların karşılarına engel olarak çıkabilmektedir. Bu sebeple bu konu hakkında her zaman doğru bilgiler ile yola çıkmak gerekmektedir.

Konut Kredisinde Hangi Evraklar Gerekmektedir?

Bankalar bu evrakların yanında her kredi talebinde olduğu gibi rutin olarak istediği kimlik, ikametgâh veya varsa kefillerin de kişisel belgelerini kendilerinden talep edebilmektedirler. Konut kredisi için gerekli evraklar hakkında çoğu zaman en ufak bir eksiği kabul etmemekte olan bankalar bu konuda son derece net kurallar koymaktadırlar.

Günümüzde binlerce kişinin bu kredi seçeneği ile ev sahibi olması ve bu ilginin her geçen gün artması sebebi ile bankalar da sürekli olarak farklı kampanyalar ile insanların karşılarına çıkmaktadırlar. Özellikle her bankanın ortak bilgi olarak kabul ettikleri kredi puanları da alınacak olan krediler de çok önemli rol oynayan bir diğer unsurdur.

Konut Kredilerinde Sorun Yaşamamak İçin

Gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde temin eden kişiler satın almak istedikleri evler ile ilgili belgeleri de tamamladıktan sonra krediye uygunluğunu kontrol ettirmeli ve bankalar başvurularını yapmalıdırlar. Kimi zaman bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekte olan konut kredisi evraklarını kredi başvurulardan önce bankalardan öğrenmek insanlara zaman kazandırabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.