Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

0

Konut Kredisi Kullanım Masrafları Nelerdir?

Ev satın almak isteyenlerin ilk başvurduğu yer olan bankalardan kredi talebinde bulunulmaktadır. Konut için kredi veren bankalar ise bazı şartlar altında başvuruyu kabul etmektedir. Bunun dışında kredi imkânını sonuna kadar sağlayan ve konut satın almak isteyenlere destek çıkan bankalar, gereken miktara kadar kredi verebilmektedir. Bankaların verdiği konut kredisinde uygulanan en bilinir işlem ise kredi faiz oranıdır. Bununla birlikte evin satın alım fiyatına uygun olarak faiz oranını belirleyen bankalar, konut için gerekli olan krediyi vermektedir. Ev satın almak isteyenlerin  bilmesi gerekenlerin arasında yalnızca faiz oranı değil, konut kredisi masrafları da bulunmaktadır. Bunun için ise en uygun konut kredisin masraflarında bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konut Kredisini Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Konut kredisi dosya masrafları
  • Konut kredisi ekspertiz ücreti
  • Konut sigortası
  • Hayat sigortası

Belirlenen tüm bu ayrıntılara dikkat etmeniz konut satın almanız da size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Konut kredisi başvurusu için dikkat etmeniz gereken dosya masraflarında genel olarak kredi tutarını iyi hesaplamanız gerekiyor. Bu işlemde bazı bankalar talep ettikleri dosya masrafında krediyi oranlandırabiliyor. Bu durumu önlemek için ise daha önceden doğru bir şekilde konut kredisi tutarı hesaplaması yapılmalıdır.

Konut Kredisi Komisyon Masrafı

Komisyon masrafında bankalar genellikle maliyeti en aza indirmeyi amaçlamaktadırlar. Konut kredisi ile ilgili bu işlemde dikkat etmeniz gereken ise satın alacağınız ev için talep ettiğiniz kredi faiz oranını iyi bilmektir. Eğer bankadan talep ettiğiniz kredinin faiz oranı düşükse komisyon ücretinden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca bu komisyon miktarı, bankadan alınan kredinin %1’i veya 2’si olmalıdır. Konut kredisi masrafları arasında bulunan komisyon ücreti ile birlikte ipotek ücreti de bulunmaktadır. Satın aldığınız ev için ipotek işlemlerini yapan banka, belli miktarda bir ücret kesimi yapar. Konut kredisi işlemlerinden sonra ise eğer ödemelerinizi vaktinden önce yapmak istiyorsanız, bunun için banka sizden erken ödeme cezası kesmektedir.

Konut Kredisi Sigorta Masrafları

Konut alırken yapmanız gereken işlemlerin en başında deprem sigortası işlemleri gelmektedir. Zorunlu bir işlem olan deprem sigortasını konut almak isteyen herkes yaptırmaktadır. Konut kredisi masrafları arasında bulunan bu işlemin dışında aynı zamanda hayat sigortası ve konut sigortası da bulunmaktadır. Konut sigortası, ev satın alırken kredi başvurusunda muhakkak gereklidir. Hayat sigortası ise birçok banka tarafından istenmemektedir. Yalnızca bazı bankalar bu sigortanın yapılmasında oldukça ısrarlı olabilir. Bu yüzden konut kredisi başvurusunda bulunacağınız banka ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.