Konut Kredisi ve Mortgage Farkı Nedir?

0

Konut Kredisi ve Mortgage Farkı Nedir

Birçok kişi konut kredileri ile mortgage sistemi arasında nasıl bir fark olduğunu bilmedikleri için bu konu hakkında farklı kaynaklarda bilgi aramaktadırlar. Özellikle kredi ile konut almak isteyen kişiler bu iki seçenek hakkında bilgi sahibi olarak işlemlere başladıkları takdirde daha doğru kararlar verebilmektedirler. Dünya genelinde çok yaygın bir şekilde uygulanmakta olan mortgage sistemi çok uzun vadede ve düşük faizler ile ev sahibi olmayı mümkün kılmaktadır.

Ev bedelinin %25’ini peşinat olarak veren müşterileri kalan miktarı istedikleri takdirde 30 yıla kadar taksitlendirebilmektedirler. Bu da aylık ödemelerin oldukça düşük olmasını ve insanların kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini mümkün kılmaktadır. Ancak bu sistemin en önemli dezavantajı 2 ay ardı ardına ödenmeyen taksitlerde bankaların ilk ödenen peşinatı müşterilerine geri verip evi satışa çıkarma yetkisine sahip olmalarıdır.

Konut Krediler İle Mortgage Sisteminin En Önemli Farkları

Bu sebeple bu sistem ile ev sahibi olmak isteyen kişiler mutlaka çok titiz bir şekilde hesaplarını yapmalı ve doğru kararlar vermelidirler. Avrupa da uzun zamandan bu yana uygulanan bu sistemde sadece bankalar değil aynı zamanda bazı şirketler de insanlar mortgage kredisi vermektedirler. Konut kredisi ise maksimum 10 yıla kadar vade yapılan ve kredi ödemeleri bitene kadar evlerin bankalara ipotekli olduğu sistemdir.

Ödenemeyen bir taksit olduğunda müşteriler bu ödemeyi takip eden bir sene içinde mutlaka yapmalıdırlar. Aynı zamanda faizleri yüksek olan bu sistem ülkemizde daha çok kullanılmaktadır. Konut kredisi veya mortgage ile ev sahibi olmak isteyen kişiler her zaman için iki sistemin karşılaştırmasını yapmalı ve kendi imkânlarına en uygun olanı seçmelidirler.

Konut Kredisi Mi Yoksa Mortgage Sistemi Mi?

Ayrıca mortgage sisteminin ülkemizde Avrupa’daki sistemden daha farklı bir şekilde uygulanması da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle uzun vadeli ödeme sistemleri olan bu iki seçenek için hesaplar çok titiz bir şekilde yapılmalıdır. Bu da ancak konut kredisi ile mortgage sisteminin farkları hakkında bilgi sahibi olarak ve uzman yardımı alarak yapılabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.