Konutun Tamamına Kredi Kullanma Yöntemleri

0

Konutun Tamamına Kredi Kullanma Yöntemleri

Konut sahibi olmak için kredi almak isteyen ancak ülkemizde konut kredilerinde minimum %25 peşinat şartı olması sebebi ile sorun yaşayan kişiler bu konuyu aşmak için farklı yöntemler deneyebilmektedirler. Özellikle hiç nakitleri olmadığı için konut bedelinin tamamını kredi alarak karşılamak isteyen kişilerin deneyebilecekleri ilk yöntem konut bedelinin %75’ini konut kredisi, %25’ini ise ihtiyaç kredisi ile karşılamaktır.

Özellikle kiraya verilmek amacı ile satın alınan konutlarda su sistem sık bir şekilde kullanılmaktadır. Alacakları kira bedelleri ile kredilerin önemli bir kısmın karşılayabilmekte olan insanlar bu sayede ödeme zorluğu yaşamadan konut sahibi olabilmektedirler. Bir diğer yöntem ise krediye uygun olan başka bir konutu ipotek ederek kredi çekmektir.

Konut Sahibi Olmak İçin Kredi Temin Etme Yolları

Birçok bankanın uygulamadığı bu teknik yine de kimi bankalarda uygulanmaya devam etmektedir. Bu iki yöntem ile hiç peşinatı olmayan kişiler konut bedelinin tamamını kredi kullanarak karşılayabilmektedirler. Ancak bu iki sistemin de bazı avantajları ve dezavantajları bulunabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Avantajları

  • Konut kredisi için gereken peşinat birikene kadar kira ödemeye gerek kalmaması
  • Serbest meslek sahibi olan kişilerin daha düşük faizler ile daha yüksek krediler alabilmeleri
  • Taşınmazların daha kısa zamanda yatırıma dönüşmesi
  • Arsa veya yazlık gibi az kullanılan varlıkları ipotek ederek sürekli kullanılacak veya kira getirisi olacak konutlara sahip olunabilmesi

Dezavantajları

  • Farklı ödemeler olacağı için kredi masrafları da yüksek olur
  • İki kredi ödeneceği için aylık ödeme miktarı da yüksek olur
  • Bazı bankalar bu gibi durumlarda farklı masraflar çıkarabilirler

Konut Bedelinin Tamamı Nasıl Kredi İle Karşılanır?

Bu seçenekleri değerlendirip hesaplarını yapan kişiler kısa zaman içinde en doğru kararları verebilmektedirler. Özellikle kredi veya finans uzmanlarının kapılarını çalıp kendilerinden bu konularda taleplerde bulunmak en doğru seçim olacaktır.

Satın alınan konutun bedelini tamamen kredi ile karşılamak maddi anlamda ciddi bir yük getirse bile nakit sorunu olan kişilerin en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.