KOSGEB Nedir? Hangi Sektörleri Destekler?

0

KOSGEB Nedir? Hangi Sektörleri Destekler?

Yatırımcıların ve girişimcilerin iş yeri veya şirket açma gibi işlemlerine destek çıkan Kosgeb her geçen gün imkânlarını daha da artırmaktadır. Küçük veya orta çaplı girişimciler için desteklediği uygulamalar ile kurumunu her geçen gün daha da geliştiren kosgeb, şirket kurmak isteyenlerin de yardımına koşmaktadır. Kosgeb kurumuna yaptıkları başvuru ile iş yeri açma veya şirket açma gibi eylemde bulunacak kişiler gerekli tüm desteği  alabilmektedir. Yalnız KOSGEB’den kredi veya destek almak isteyen kişilerin bir işletmeye bağlı olmaları aranan en büyük özelliktir. Kosgeb bir işletmeye mensup olma şartı ile birlikte girişimcide daha başka  özellikler de  aramaktadır. Örneğin girişimci açacağı iş yeri veya şirket ile ilgili gerekli eğitimi muhakkak almış olmalıdır. Eğitimini tamamlamış olması ile de gerekli sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Ticarete atılmak veya iş yeri açmak için gerekli tüm bu özelliklere sahip iseniz Kosgeb’e istediğiniz gibi başvurabilirsiniz.

Kosgeb’e  Başvuru Yapmak İçin Gerekenler

  • Öncellikle açacağınız iş yeri veya şirketin işi ile ilgili gerekli eğitimi almış olduğunuza dair sertifikanızın alınmış olması gereklidir.
  • Aynı zamanda şirket açma işlemlerinizin tamamlanmış olması gerekmektedir.
  • Bununla birlikte eğer açacağınız iş yerinde hisse payı alıyorsanız, bu payın %30’unun size ait olması gerekmektedir.
  • Ayrıca KOSGEB kadın girişimcilere, erkek girişimcilerden %10 daha fazla destek çıkmaktadır.

Tüm bunlar KOSGEB’den yatırım desteği almak için gerekli olan işlemlerdir. Eğer açacağınız iş yerinin işletilmesi ile ilgili gerekli eğitimi almamış iseniz KOSGEB hiçbir şekilde destek vermemektedir. Kosgeb başvurusu için gerekli olan eğitim ve bulunması gereken sertifikanız ile ancak başvuruda bulunabilir,  kredi alabilirsiniz. Ticarete atılmak isteyen veya iş yeri açmak isteyenlerin yardımına koşan kosgeb’e başvuru da bulunmak için ise gerekli tüm belgelerle işlemlere başlamanız yeterli olacaktır.

Kosgeb Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

Bu konu ile ilgili birçok bilgi mevcuttur, ancak KOSGEB her kredi başvurusunda bulunan girişimciye destek sağlamayabilmektedir. Öncellikle KOSGEB, sertifikası bulunmayan ve bir işletmeye mensup olmayan kişilere kesinlikle kredi vermemektedir. Destek verdiği kişilerin başında ise işgem bünyesinde iş kurmuş olan girişimciler yer almaktadır. Aynı şekilde KOSGEB kredisinden ve desteklerinden genç girişimci programlarına katılıp gerekli eğitimi almış olan mezunlarda faydalanabilmektedir.

Kosgeb’e Nasıl Başvurulur?

Kurumun yardımlarından ve desteklerinden faydalanmak için yapmanız gereken sadece bir kaç ufak işlemi yerine getirmek olacaktır. Gerekli işlemleri yerine getirdikten sonra KOSGEB başvurusunda bulunabilir ve istediğiniz krediyi anında temin edebilirsiniz.

  • Öncellikle kurumun ana sayfasına girip, kayıt işlemlerini tamamlamalısınız.
  • Ardından kayıt işlemleriniz ve bilgileriniz KOSGEB kurumunun uzmanları tarafından kontrol edilir.
  • Yapılan kontrollerin ardından ise geri dönüş yapılarak size girişiminiz ile ilgili sağlayacakları destekler hakkında bilgi verirler.

https://www.fuatcakmak.com.tr adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.