Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmeliyim?

0

Bankacılık ürünlerinden biri olan kredi, doğrudan finansal nakdi destek alınan ürünlerdendir. Herhangi bir nedenle kredi kullanma ihtiyacınız olursa kredi başvurusu nasıl yapılır sorusuyla karşı karşıya kaldığınızda kolayca çözüme ulaşmanız için birçok noktaya değinerek sizi konu hakkında detaylıca bilgilendireceğiz.

Kredi Başvurusu Yapmanın Şartları

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar BDDK’ya yani Bankacılık Denetleme Ve Düzenleme Kurumu’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. İlk olarak bankalarla çalışmanın ölçütleri nelerdir sorusuna yanıt vermek gerekir. Buradan hareketle, her bankanın işleyişi özgün olsa da, belli başlı işlemlerde BDDK’nın belirlediği kurallara uyma zorunluluğu bulunur. BDDK tarafından konuşlan bu kurallar hem tüketici olan banka müşterisini hem de bankayı korumayı hedefler.

Bankalardan özellikle nakdi bir destek almak istediğinizde temelde kullanılan bankacılık ürününün geri ödemesini yapıp yapamayacağınız kanaatine göre işlem yapılır. Bu kanaati oluşturan da geçmiş bankacılık faaliyetleriniz ve bu faaliyetler sürecinde sergilemiş olduğunuz olumlu müşteri performansınızdır. Bu performansın kayıtları KKB adı verilen Kredi Kayıt Bürosunda tutulur. Bu kayıtlar özellikle başvuru süreçlerinde bankalar tarafından görüntülenir.

Geçmişte kullandığınız bankacılık ürünlerinin geri ödemesini düzenli olarak yapabilmişseniz, takip eden süreçte çalışacağınız bankalar bu durumu göz önünde bulundurarak, herhangi bir bankacılık ürününü kullanmanız için destek olacaklardır.

Geçmiş ödemelerinizin yanı sıra, tahsis edilecek kredinin, gelecek taksitlerini geri ödemeniz için aylık gelirinizin olması ve bu gelirin miktarı da oldukça önemlidir. Aylık gelirinize bağlı olarak talep ettiğiniz krediniz toplam tutarı değişkenlik gösterecektir.

Kredi Başvuru İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Kredi başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını net bir biçimde vermemiz gerekirse, kredi başvuru işlemini, gerçekleştirmenin farklı kanalları bulunduğunu belirtebiliriz.

İlk olarak kredi başvuru işleminin en yaygın yolu, müşterisi olmak istediğini bankanın herhangi bir şubesine giderek, başvuru işlemini, gerçekleştirmenizdir. İşlem esnasında şahsi bilgileriniz, gelir belgeniz, kredi kayıt bürosundaki kayıtlarınız incelenecektir. Takip eden süreçte provizyon adı verilen onay sürecinin akabinde, ihtiyaç duyduğunuz kredi herhangi bir engel olmadığı takdirde tarafınıza tahsis edilecektir.

Kredi başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun bir diğer yanıtı da, internet bankacılığı şubesinden başvuru işleminin yapılmasıdır. Gelişen ve değişen teknolojik koşullar kişilerin zamana ve mekâna bağlı kalmadan her işlemini yapabilmesine olanak sağlamıştır. Bu durum bankacılık işlemi içinde aynı şekildedir. Bu sebeple hemen her banka tarafından geliştirilen mobil uygulamalar bulunur ve bu uygulamalar bir banka şubesi mantığıyla hizmet verir. Bu sayede, internet bankacılığı şubesinden hemen her işlemi yapabileceğiniz gibi bankacılık ürünleri başvurularını da gerçekleştirebilirsiniz. Kredi başvurusu söz konusu olduğunda, kredi ön başvuru işlemini bu sayede yapabilirsiniz. Bir diğer yol da ATM kanalı ile başvuru işlemini gerçekleştirmektir. Ancak ATM’lerde sunulan kredi teklifleri sınırlıdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.