Kredi Borcu Olandan Kefil Olur Mu?

0

Kredi Borcu Olandan Kefil Olur Mu?

Nakit ihtiyaçlarımız için en vazgeçilmez seçeneğimiz bankalar. Günümüzde bankalar kredi faizlerini her kesime uygun hale getirmeye başladı ve bize ihtiyaçlarımız için kredi çekmek çok daha avantajlı hale geldi. Acil para ihtiyaçlarında hemen kredi çekebilmek tabii ki çok avantajlıdır. Ama ne yazık ki herkes istediği miktarda krediyi çekemeyebiliyor. Bankalar kişilere belirli şartlar sağlandığında kredi vermeyi kabul ediyor. Bu şartlara bir kefil bulmak da dahil. Tabii ki her önünüze geleni de kefil yapamazsınız. Kısacası kredi çekmek ve kefil olmak için gerekli şartlar sağlanmazsa kredi hayalleriniz suya düşebilir. Yazımızda sizlere bankaların istediği şartlardan bahsedeceğiz.

Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda bu hangi banka olursa sizden kimlik bilgileriniz ve gelirinize dair resmi bir belge istenir. Bu belgelerle daha önceki kredi geçmişiniz ve varsa mevcut borçlarınıza bakılarak duruma göre istediğiniz kredi sizlere verilir. Tabii bankalar bir de kefil istiyor. Kredi sürecini hemen sonlandırmak istiyorsanız kefil olacak kişinin gerekli şartları sağladığına emin olmalısınız.

Kefil Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Eğer krediniz için kefil arıyor ya da bir başkasının kredisine kefil olmak istiyorsanız öncelikle kefil olacak kişinin sağlaması gereken şartları bilmelisiniz.

  • Kefil olacak kişinin kredi notu değerlendirmede en önemli husustur. Geçmiş kredi ve borçlara göre hesaplanan bu kredi notu tüm bankalarca görülebilir. Kredi notu ve ya mevcut borçları öğrenmek kişinin TC kimlik numarası ile öğrenilebilir. Notu düşük olan kişiler kefilliğe kabul edilmezler.
  • Kefil olacak kişinin gelir durumu da kefil olup olamayacağı konusunda önemlidir. Gelir durumu yüksek kişiler mevcut borçları olsa bile kefilliğe kabul edilebilir.
  • Kredi borcu olan kişiler kefilliğe kabul edilebilir. Daha önce de açıkladığımız gibi kefillikte kredi notu ve gelir durumu önemlidir. Kişinin kredi notu yüksekse mevcut bir kredisi varsa bile kefil olarak kabul edilebilir. Ancak bir kişinin hiçbir borcu olmasa bile geçmiş finansal tecrübelerinden gelen kredi notu düşükse, gelir durumu krediyi karşılayabilecek kapasitede değilse kefil olarak kabul edilmeyebilir.

Kredi Çekim İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Kefil olmak için gerekli şartlar sağlandıktan sonra bankalar size istediğiniz kredi miktarını verecektir. Kefil olan kişinin ödemede aksaklıklar olup süreç avukatlara yansırsa borcu ödemekle yükümlü olduğunu, kefilliğin sorumluluk isteyen ve ciddi bir iş olduğunu hatırlatır ve çektiğiniz kredilerle hayallerinizi gerçekleştirebilmenizi dileriz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.