Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

0

Kredi çekmek için sigortalı olmak şart mı? Kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? 2-3 aylık sigortalı kredi çekebilir mi?

 

Günümüzde artık bir çok kişi maddi olarak sıkıştığı zamanlarda nakit ihtiyacını bankalardan giderme eğilimindedir. Tüketiciler bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredilerine başvurarak nakit ihtiyaçlarını gidermektedirler. Teknolojinin günümüzde geldiği noktanın bir sonucu olarak kredi başvuruları eskiye göre çok daha kolay ve hızlı gerçekleşmektedir. Hatta birçok banka belli miktarın altındaki kredilerin başvurusunu SMS yoluyla gerçekleştirecek kadar işlemleri kolaylaştırmıştır. Ancak bankalar ihtiyaç kredisi için başvuran herkese onay vermemekte,  verdiği krediyi öderken sorun yaşatmayacak ve geri ödemelerini düzenli yapacak tüketicileri tercih etmektedirler. Bu noktada bankaların kredi başvurusu yapanlarda aradığı temel koşullardan bir tanesi de tüketicinin çalışma durumu ve sigorta süresidir.

Kaç aylık sigortalı olmak gerekir?

Bankalar ihtiyaç kredisi için başvuracak olan tüketicilerin en az 6 aylık bir çalışma süresi olmasına özen gösterirler. Yani işe yeni başlamışsanız kredi başvurusu için altı ay kadar beklemeniz kredinizin onaylanması sürecinde son derece önemli bir adım olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken 6 ay sigortalı olan herkese kredi çıkmayacağıdır. Kredi onayı sürecinde tek şart çalışma süresi olmadığı için bankalar diğer koşulları da değerlendirerek tüketiciye olumlu ve olumsuz cevap verirler. Kişi 6 aylık çalışma süresini doldurmuş da olsa kredi notunun düşük olması kredisinin onaylanması önünde büyük bir engel oluşturacaktır. Bu nedenle tüketiciler mevcut kredilerinin, kredi kartlarının veya varsa kredili mevduat hesaplarının takibini yapmalı ödemelerini zamanında gerçekleştirmelidir.

 

6 aydan daha az çalışanlara kredi çıkmaz mı?

Çıkabilir. Daha önce söylediğimiz gibi 6 aydan fazla çalışan herkese kredi verilmeyebileceği gibi 6 aydan az çalışan herkese kesinlikle kredi verilmez demek de mümkün değildir. Bankalar 6 aydan fazla bir süredir çalışıyor da olsa bir tüketiciye kredi vermeyebilir. Buna karşılık bankalar henüz 2-3 aylık bir çalışma süresi bulunan bir tüketiciye, kredi notunun yüksekse ve bankalarla olumsuz bir geçmişi yoksa kredi verebilirler. Kredi notunuz düşükse ve notunuzu yükseltebilmek için yapmanız gerekenleri bilmiyorsanız bu noktada Kredi Notu Nasıl Yükseltilir konulu makalemize bakabilirsiniz.

 

Sigortam yeni başladı ve kredi notum düşük

Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız ve acil nakit ihtiyacınız varsa kredi notu yüksek bir kefil bularak ya da bankaya çektiğiniz kredi için teminat göstererek kredi alma şansınız var. Eğer nakit ihtiyacınız acil değilse çalışma sürenizi arttırarak kredi notunuz yükseltmeyi tercih etmek en doğru karar olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.