Kredinin Erken Ödenmesi, Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanır?

0

Günümüzde kredi olanaklarının çok geniş bir yelpazede olması ve birçok kişiye hitap etmesinden kaynaklı olarak bankalar müşterilerine her ihtiyacına özel kredi imkanları sunmaktadır. Müşteriler tarafından alınan kredilerin geri ödeme süreci tamamen bankaların krediyi verirken yaptığı taksitlendirmeye dayalı olarak işlemektedir. Bazı müşteriler aldıkları kredinin ödemesinin son bulma tarihini beklemeden kalan borcun tamamını kapatmak isterler. Krediyi erken kapama düşüncesi içerisinde olan müşteriler borcunu taksit taksit ödemek yerine tek seferde tamamen kapatırlar.

Krediyi erken kapatma süreci bankalara göre farklılık gösterebiliyor. Bu durumu bazı bankalar çok büyük bir hoşgörü ile karşılayarak size indirimler sunarken bazıları ise ödeme esnasında ceza paylarını geri ödeme miktarına yansıtabiliyorlar. Krediyi erken ödeme durumunda böyle sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız kredi aldığınız banka ile krediyi alma sürecinde tüm istisnai durumları değerlendirmeniz gerekiyor.

Bankalardan kredi kullanan birçok müşterinin neredeyse her bankada birer kredi notu bulunmaktadır. Kredi borcunuzu erkenden  tamamen kapatmak kredi notunuza doğrudan etki edecek ve kredi notunuzda yükselişler olacaktır.Bu süreç tamamen müşterinin yararına ve bir sonraki kredi çekim işlemlerinde daha kolay işlem yapmasına sebep olmaktadır.

Krediyi Erken Kapatmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Eğer aldığınız krediyi erkenden geri ödemek istiyorsanız kredi aldığınız banka ile bu konu hakkında istişare yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bir üst paragrafta bahsettiğimiz gibi bazı bankalar kredi borcunu erken kapatma durumunda cezalar yansıtabiliyor. Kredinin erken kapanması gibi bir düşünceniz var ve bunda kararlıysanız kredi alım sürecinde size verilen bilgileri gözden geçirin. Bu sürecin ardından kesin kararınızı verin ve bankanız ile iletişime geçin. Bu süreçte banka personelleri sizin için elinden gelen her şeyi en iyi şekilde yapacaktır. Bu iletişim sürecinin ardından bankalar erkenden kapatmak istediğiniz borç ile ilgili birçok hesaplamalar yaparak geri ödemeniz gereken net tutarı size söyleyecektir. Sonrasında kredinin toplu ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Borcunu Toplu Ödemek Mantıklı mı?

Bazı müşteriler eline toplu para geçtiğinde çektikleri kredi miktarına göre tüm borcu toplu olarak ödemek isteyebilir. Krediyi erken kapatma sürecinde karşılaşacağınız tüm gelişmeler o dönemin ekonomik durumuna göre değişiklik göstermektedir.

  1. Kredi çektiğiniz bankalar genel olarak krediyi verirken size yüksek miktarda faizler çıkarıyorlar. Bundan dolayı krediyi aldıktan sonra eğer kısa bir süre sonra tamamen kapatacaksanız kredi almamanızı öneriyoruz. Bunun sebebi ise bankaların genel olarak size verdiği kredi miktarının çok büyük faizler içermesidir. Günü kurtaralım derken elinizde olan paradan olmakla beraber zarar edersiniz.
  2. Eğer kredi çektiğinizde banka size çektiğiniz kredinin erken kapatma cezasının yüzde birlik bir oranda olduğunu belirtiyorsa krediyi erkenden kapatmak mantıklı olacaktır. Eğer krediyi çektikten sonra faiz oranlarının sürekli olarak artışa geçeceğini düşünüyorsanız çektiğiniz krediyi toplu ödemek sizin için büyük fayda sağlayacaktır.

Kredi Erken Kapatma Cezası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kalan Anapara Kalan Vade (Ay) Ceza Oranı Ödenecek Ceza Tutarı
300.000 TL 70 %2 6.000 TL
250.000 TL 37 %2 5.000 TL
90.000 TL 25 %1 900 TL

 

Yukarıda verilen tabloda gördüğünüz gibi eğer çektiğiniz kredinin vadesi 36 aydan düşük ise %1’lik bir ceza oranı ile karşılaşıyorsunuz. Kredi çekerken imza atılan sözleşmede belirtilen durumları göz önünde bulundurarak 36 aydan daha fazla vadesi bulunan kredilerin erken ödeme cezasınında %2’lik bir oran olduğunu bilmelisiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.