Kredi Hayat Sigortası Nedir?

0

Kredi Hayat Sigortası Nedir?

Bireysel kredi kullanan veya kredi borcu bulunan kişiler sık sık Kredi Hayat Sigortası ismini duymaktadır. Fakat bu konuda bilgisi olmayan bireylerin aklını kurcalayan Kredi Hayat Sigortası nedir? Sorusu hızla gündeme oturmaktadır. Kredi Hayat Sigortası veya bir diğer adıyla Kredili Hayat Sigortası, bireysel kredi kullanan bireylerin hayatlarını yitirme durumunda veya daimi maluliyet gibi durumlarda kredi borcunun teminat karşılığında güvence altına alan sigorta türüdür. Borç miktarı ödendikten sonra kalan tutar var ise ailesine teslim edilmektedir. Kredili Hayat Sigortası nedir? sorusuna cevap verdiğimize göre bu sigorta ile ilgili yeterli bilgileri edinelim.

Neden Kredili Hayat Sigortası Yaptırılmalı?

  • Hayatınızı kaybetme durumunda tazminatınız sigorta şirketi tarafından bankanıza ödenir. Ödenen kredi borcunuzun tazminattan düşmesi hesabınızda varsa ya da bakiye sorumlu bankanız tarafında varsa belirttiğiniz kanuni varislerinize ödenir.
  • Bu sigorta sayesinde kredi kullanımınız yıllık azalma gösteren teminat üzerinden hesaplanır.
  • Ödediğiniz primleri vergi matrahınızdan düşürebilirsiniz. Bu sayede de vergi avantajı elde edebilirsiniz.
  • Tam veya daimi maluliyet durumunuzda tazminatınız sertifika üzerinden sigortanız yardımıyla size ödenmektedir.

Sigorta Kapsamı Altında Olan Krediler

  • Bireysel İhtiyaç Kredisi
  • Mortgage
  • Taşıt Kredisi

Sigortanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kredi başvuru aşamasında yaptırmak istediğiniz hayat sigortası tutarı başvuru yapan kişinin yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumuna göre değişiklikler gösterebilir. Sigorta kapsamında olan kredilerin yıllık ödenmesi gereken primleri şu şekildedir;

  • İhtiyaç kredisi 50-70 TL
  • Mortgage 450-550 TL
  • Taşıt kredisi 100-350 TL

Bu belirtilen prim fiyatları bankalara ve sigorta şirketlerine göre çeşitli değişiklikler gösterebilir.  Banka ve sigorta şirketlerinin sunduğu şartlara uymak oldukça önemlidir. Bankaların tek başlarına sigorta yapma yetkileri yoktur. Sigortayı yapabilmeleri için bir sigorta şirketi ile anlaşarak dolaylı yoldan sigorta yapabilirler.

Sigorta Süresi

Yaptırdığınız sigortanızın süresi kredi vadeniz ile uyumludur. Kredi vadesinde gerçekleşen kısa süreli poliçeler için yıllık otomatik yenileme talimatı vermeniz gerekmektedir. Bu talimatı vermeniz durumunda priminiz, kredi kartı ile veya hesabınızdan para aktarılarak poliçenizi yenilemektedir.

Ödeme Seçenekleri

Sigorta primleriniz aldığınız krediye göre değişiklik gösterebilir. Bu primleri peşin veya taksitli olarak ödemeniz mümkündür. Peşin veya taksitli prim ödemeniz, hesabınızdan veya kredi kartınızdan tahsil edilir. Aynı zamanda sigorta priminizi ödemenin bir yolu da kredi talebine ekleyerek ödeme yöntemidir. Bu ödeme seçenekleri sayesinde yaptırmış olduğunuz sigortanızın primlerini zorluk ya da herhangi bir sorun yaşamadan kredi taksitleri ile ödemiş olursunuz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.