Kredi İle Alınan Araç Nasıl Satılır?

0

Kredi ile alınan araç nasıl satılır?

Araç sahibi olmanın yollarından biride kredi ile sağlanmaktadır. Günümüzde pek çok insan taşıt kredisi kullanarak araç sahibi olmakta. Böylelikle arzu ettiğiniz araca taksit ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

Kredi ile sahip olduğunuz araçlardan bazen vazgeçmeniz yani satmanız gerekebilir. Aklımıza ilk gelen soru tabi ki kredi ile alınan araç nasıl satılır? Bankalar kredi ile aldığınız araç üzerinde ipotek uygular. Bu konu da iki seçeneğiniz vardır bu nedenle ya borcu kapatıp ipoteği kaldırmak ya da kredi ile satışa sunmak.

 1-  Kredi borcunu kapatmak

Kredi ile alınan aracı satmak için ilk yöntem borcunuzu kapatmaktır. Elinizde yeterli miktarda para var ise kalan kredi borcunu kapatabilirsiniz. Böylelikle ipotek kalkar ve banka ile işleminiz son bulur yani aracın tek sahibi artık sizsinizdir. Aracınız satmanız için önünüzde bir engel kalmaz. En kısa sürede alıcı bulup satabilirsiniz.

2- Kredi ile satışa sunmak

İkinci seçenek ise kredi ile satışa sunmaktır. Kredi borcunu kapatamadığınız durumlarda bu seçeneğe başvurulur. Bu durumda alıcı olan kişi kalan kredi borcunu kabullenir ve ödemeye devam eder. Satıcının ödediği miktarı alıcı kendisine verir. Kalan kısım için bir devir işlemi gerçekleştirilmesi gerekir. Aracı almak isteyen kişi kredi borcu ile kabul ettiğini ve kalan kredi borcunu da ödeyeceğini bildirir. Bu devir işlemin noter huzurunda yapılması gerekir, sözleşme noterde imzalanmalıdır. Alıcı devraldığı kredi borcunu bitirdikten sonra tamamen aracın sahibi olur.

Kredi borcu olan aracın satışında bu iki seçenekten birincisi ön plandadır. Hem alıcı hem de satıcı için daha sağlıklıdır. Tabi bu durumu sağlamak için kredi borcunu kapatabilecek miktarda paranız olması gerekir. Ne yazık ki çoğu zaman yeterli miktarda paranız olmayabiliyor, böyle durumlarda ikinci seçeneğe mecbur kalabiliyorsunuz.

Kredi ile satışa sunulan araçların çoğu zaman satışı zor olabiliyor. Bu durumun nedeni ise piyasanın araç bakımından zengin olmasıyla beraber alıcının da kendi maddi durumunu düşünmesinden kaynaklanıyor. Alıcı çoğu zaman borç ödemek istemeyebilir yani kredi ile satışa sunmak biraz riskli bir iştir. Durumunuz müsait ise ilk seçeneğe başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.