Kredi Kartı Asgari Ödeme Ücreti Hesaplama

0

Kredi kartı kullanımı ülkemizde oldukça artış göstermektedir. Ülkemizde neredeyse her insanın cebinde 1 kredi kartı bulunmaktadır. 2015 verilerine göz attığımız zaman ne kadar kullanımının olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Şimdi bu yazımızda oldukça merak edilen kredi kartı asgari ödeme ücreti hesaplama konusuna değineceğiz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartlarının asgari tutar hesaplaması kredi kartının boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bankaların bu konuda uyguladı genel bir kural mevcuttur. Çünkü bu durumlar kurallar ile açıklanmıştır ve bankalarda bu kurallara uyarak hesaplamalar yapılmaktadır. Belirlenen kurallara göre;  0 – 15.000 TL arası kredi kartına sahip müşteriler için %30’u asgari tutar olarak belirlenmektedir.  Örnek vermek gerekirse, 10.000 TL limitli bir kredi kartına sahip iseniz asgari ödeme tutarı 3.000 TL civarında olmaktadır. Kurallara göre 15.000 TL ile 20.000 TL  limitli kredi kartına sahip olan kişilerin  asgari ödeme tutarı %35’idir.  Buna kısaca bir örnek vermek gerekirse 17.000 TL’lik bir karta sahip iseniz ve kartın limitinin tamamen doldurmuşsanız ödemeniz gereken asgari tutar; 5.100 TL’dir. 20.000 TL üzeri ve  yeni kredi kartı almış olan kişilerin asgari ücret ödemesi ise %40’tır.

Bunu hesaplamak istiyorsanız ilk önce hangi dilim içerisinde olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın limitine göre kanunun açıkça belirtmiş olduğu yüzdeliğe bakmalısınız ve seçmelisiniz. Sonra kartınızın toplam borcunu da göz önünde bulundurarak; bu tutarın yüzdelik dilimini bulmanız gerekiyor. Ortaya çıkan yüzdelik dilim ise sizin o ay için kredi kartınıza ödemeniz gereken asgari ücrettir.

Asgari Ödeme Tutarının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Aylık ödeme tutarlarını  ayarlamayan ve bilinçsiz bir şekilde harcama yapan kullanıcılar vardır veya asgari ödeme ücretini ödemeyen müşteriler vardır. Bu tür müşterilerin işi oldukça zordur. Çünkü kredi kartların asgari rakamı dahi ödenmediğinde yasal olarak  kullanıma kapalı bir şekile gelir. Kredi kartınının kapanması belirli bir şarta bağlıdır. O şart ise 1 sene içerisinde asgari ücretin altında 3 kez üst üste ödenmesidir. Bu tür durumda kredi kartının borcu kapanana kadar kart kullanıma kapanır. Eğer ki 1 sene içerisinde  3 defa asgari tutarın altında ödeme gerçekleştirirsiniz nakit çekimi, limit aşımı  gibi hizmetler kapanır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.