Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır? Kart Blokesi Kaldırma

0

Günümüzde, internet alışverişlerinde, mağazadan bir şey alırken veya faturalar öderken kredi kartlarının kullanımı oldukça yaygınlaştı. Kredi kartları sayesinde nakit taşıma ihtiyacı ortadan kalktı ve ödeme işlemleri kolaylaştı. Otomatik ödeme talimatları ile ödemeniz gereken faturalar artık unutulmuyor. Eğer kredi kartı bloke edilirse tüm bu kolaylıklar sekteye uğrayabilir.

Kredi Kartı Blokesi Kaldırma İşlemi

Kredi kartınızın bloke edilmesinin birçok nedeni olabilir. Kart şifrenizi 3 kere üst üste yanlış girmek kartın bloke olmasına neden olur. Kredi kartınızın çalınması veya bir şekilde kartınızı kaybetmeniz halinde bankayı arayarak kendiniz de bloke koydurabilirsiniz. Banka kredi kartı verirken kartlara belli bir limit tanımlar. Eğer bu kartın limiti tamamen dolarsa artık kartı kullanamazsınız.

Banka kart borcunun ödenmesi için belli bir asgari ücret tutarı belirler. Bazı zamanlarda bu miktarı bile ödemekte zorlanırsınız. 3 ay süreyle borcunuzu ödemezseniz banka size mail, SMS ve telefon ile ulaşarak size borcunuzu hatırlatır. Tüm bunlara rağmen yine borcunuzu ödemezseniz kartınız bloke edilir. Peki, kredi kartı bloke kaldırma nasıl kaldırılır?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartının bloke edilmesinin birçok nedeni olsa da asıl genellikle neden borcun 3 ay boyunca ödenmemesidir. Banka durumu fark edince size ihtarda bulunarak sizi süreç hakkında bilgilendirir. Borcunuzu ödemeniz için size bir süre verir. Eğer verilen sürede borcu kapatırsanız kartınız bloke olmaz. Ancak borcu verilen sürede kapatmamak kartınızın bloke olmasına neden olur.

Kartınıza bloke koyulduktan sonra 3 ay boyunca kartın borcunu tamamen kapatmalısınız. Bu borç tamamen kaldırılırsa kartın blokesi kaldırılır ve kartınızı tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartın borcunu kapatmamanız durumunda banka sizi kara listeye alabilir. Bu durumda hem kredi notunuz ciddi derecede düşecek hem de banka başka yaptırımlar uygulayacaktır.

Borcunuzu tek seferde kapatmak için yeterli bir birikiminiz yoksa banka size borç yapılandırma yöntemleri sunabilir. Bu süreçte kredi kartı blokesi kaldırılmaz. Banka kredi kartınızı tamamen iptal eder. Kartınızın blokesi kalkmasa bile borcunuzu yapılandırmaya uygun olarak ödedikten sonra, bankaya yeni kart başvurusu yapabilirsiniz. Ama unutulmamalıdır ki bu süreçte kredi notunuz oldukça düşecektir. Yeni kredi kartını verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır.

Kredi Kartı Bloke Süresi Ne Kadardır, Bloke Ne Zaman Kalkar?

Borç nedeniyle bloke edilen kredi kartı, borcun ödenmesi durumunda 24 saat içinde bloke banka tarafından kaldırılır. Eğer kartınız çalındığından ya da kaybolduğundan dolayı siz bloke ettiyseniz bloke kaldırılmaz. Bu durumda yeni kart başvurusunda bulunmanız gerekir. Yeni çıkan kart bilgileriniz eskisi ile aynı olur. Ancak güvenlik kodu ve son kullanma tarihi değişir.

Kartınıza bloke konulduktan sonra borcunuzu ne kadar kısa zamanda öderseniz sizin için o kadar iyi olur. Kart blokesinin kalkması için borcun tek seferde ödenmesi gerekir. Borcunuzu tek seferde kapatırsanız bloke kalkar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.