Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

0

İnsan hayatı için büyük kolaylıklar sunmuş olan kredi kartlarının sürekli olarak kullanıma açık durumda olmasının ne kadar avantajlı bir durum olduğunun hepimiz farkındayız. Kredi kartları ile acil ihtiyaçlarımızı kolay bir şekilde karşılarken, uygulanan taksit avantajları ile yüklü ödemelerimizi kolay bir şekilde gerçekleştirme imkanımız bulunuyor.

Kredi kartlarının sağladığı bu ayrıcalıklı hayatın avantajları kredi kartlarının olağanüstü bir durum karşısında kullanıma kapalı hale gelmesiyle son bulduğunu düşününce insanın kötü olmaması mümkün olmuyor. Kredi kartlarımızın neden kullanıma kapandığı ve kredi kartı blokesi nedir? gibi soruların cevaplarını bu yazımız ile bulabileceksiniz.

Kredi Kartına Koyulan Bloke Sorunu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Kredi kartlarının herhangi bir durum sonucunda kullanıma kapalı hale gelmesine bloke deniliyor. Kredi kartlarına uygulanan blokenin bazı çeşitleri bulunuyor. Banka tarafından kredi kartına bloke konulması ve müşterinin isteği ile bloke konulması olarak ikiye ayrılıyor. Kendi isteğimiz ile koydurduğumuz blokeden ziyade bankanın koyduğu blokenin nasıl kaldırılacağına dair çözümler kolay kolay bulunmuyor.

Kredi Kartına Banka Tarafından Bloke Koyulması

Kredi kartlarına bloke konulmasının en can alıcı noktası bu işlemin banka tarafından yapılmasıdır. Bankalara ait olan kredi kartlarınızda ödemelerinizin gecikmesi gibi durumlar sonucunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kredi kartları bize kullanım konusunda birçok avantaj sunuyor olsa da bazen harcamalarımızda aşırıya kaçarak kendimizi zor duruma soktuğumuz oluyor. Kullanımlarda aşırılık olması durumunda bankalar tarafından belirlenen asgari tutarın ödenmemesi bankalara kullandığınız kredi kartlarında kısıtlama uygulaması konusunda hak tanıyor. Bazı bankalar müşterinin borcunu bir aydan fazla bir süre ödememesi durumunda kısıtlama işlemi uygulamaktadır. Blokenin kaldırılması için ise bankanın belirlemiş olduğu tutarın ödenmesi gerekiyor. Bu tutar kredi kartı ekstrenizde asgari ödeme tutarı olarak belirtilmektedir.

Kredi kartlarına bloke uygulanması konusunda bazı bankalar insiyatifli davranarak 90 günlük bir süreyi müşterilerine tanıyor. Müşterilerinden tek talepleri 90 gün içerisinde kredi kartı ödemesinin gerçekleşmiş olmasıdır. Eğer ödeme süresi 90 günü aşıyorsa kredi kartı borcunuzdan dolayı hakkınızda yasal işlem başlatılacak  ve birçok sorunla karşılaşmış olacaksınız. Kredi kartı borcunuzu belirtilen sürenin öncesinde ödediğiniz durumda kredi kartı limitinize getirilen kısıtlama ortadan kaldırılıyor. Kredi kartı blokesini kaldırmak konusunda kesin çözümler arayışı içerisine girdiyseniz yapmanız gereken tek işlem kartınıza ait borcunuzu gerektiği zamanlarda geciktirmeden ödemelisiniz. Ya da bankanız ile iletişime geçerek kredi kartınıza uygulanan kısıtlamanın kaldırılması için yapmanız gereken ekstra bir durum olup olmadığını sormanız gerekiyor. Bankanızın müşteri temsilcisi bu konuda sizi doğru bir şekilde bilgilendirecektir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.